انواع لنز و روش مراقبت از آن | تغذیه سالم

شکلای جور واجور لنز و روش مراقبت از اون

براساس نوع ماده ای که لنز از اون ساخته شده به دو نوع تقسیم می شن:

– لنزهای تماسی نرم

– لنزهای تماسی سخت نافذ اکسیژن

براساس اصلاح نوع عیوب انکساری به سه گروه تقسیم می شن:

– کروی (واسه اصلاح دوربینی و یا نزدیک بینی)

– توریک (واسه اصلاح آستیگماتیسم)

– دوکانونی (واسه اصلاح پیرچشمی)

شکلای جور واجور لنز و روش مراقبت از اون

چند نوع لنز داریم؟

براساس برنامه وقتی به کار گیری اونا، به دو گروه تقسیم می شن:

– لنزهای روزانه

– لنزهای دراز مدت یه بار مصرف

تقسیم بندی لنزهای نرم از نظر رنگ:

لنزهای نرم از نظر رنگ به دو گروه لنزهای رنگی و لنزهای غیررنگی تقسیم بندی می شن و لنزهای رنگی هم به صورت نمره دار و هم به صورت بدون نمره با رنگای جور واجور تولید می شن.

لنزهای رنگی بدون نمره خودشون شکلای جور واجور مختلفی دارن نوع عادی اونا لنزهایی هستن که فقط جنبه زیبایی دارن و آدمایی که دارای بینایی طبیعی هستن جهت زیبایی از این لنزها استفاده می کنن.

نوع دیگه این لنزها لنزهای زیبایی هستن اما آدمایی از این لنزها استفاده می کنن که ممکنه چشمشون بدلیل کدورتای وسیع قرنیه ای بینایی نداشته باشه و از این لنزها جهت زیبایی و پوش,ندن لک یا کدورت قرنیه خود جهت همرنگ شدن با چشم دیگرشون استفاده کنن. اصطلاحا به این نوع لنزها بلک پوپیل می گن.

نوع دیگه اینا لنزهایی هستن که یه دست تک رنگ هستن با مردمک شفاف که در افراد کوررنگ استفاده می شه.

لنزهای تماسی نرم

این نوع لنزها که بیشتر لنزهای هیدروفیل (آب دوست) هم نامیده می شن، شامل طیف بزرگی از لنزهای تماسی موجود هستن. لنزهای تماسی نرم قادر به اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم هستن. این لنزها بسیار نازک بوده و سطح قرنیه رو بطور کامل می پوشونن. جنس اونا از پلاستیک قابل انعطافه و آب بیشتری رو جذب می کنن و در نتیجه اکسیژن بیشتری به قرنیه می رسه.

لنزهای نرم روزانه: این لنزها ارزون ترین نوع هستن. این لنزها شب، هنگام خواب ورداشته می شن و صبح روز بعد دوباره در چشم گذاشته می شن. این لنزها رو نباید دراز مدت (بیشترین حد ۱۸ ساعت در روز) استفاده کرد.

لنزهای دراز مدت: این لنزها رو میشه شبا موقع خوابیدن هم استفاده کرد اما باید دست کم هفته ای یه بار اونا رو از چشم در آورد و به طور کامل تمیز و ضدعفونی کرد. بدلیل احتمال بیشتر عفونت قرنیه (با هر شب خوابیدن بیشتر با لنز)، این لنزها کمتر پیشنهاد می شن.

لنزهای یه بار مصرف: این لنزها گرانتر بوده ولی مناسب تر و راحت تر هستن. این لنزها شب هنگام درآورده و دور انداخته می شن و صبح روز بعد لنز دیگری در چشم گذاشته می شن. این لنزها بعضی وقتا واسه آدمایی که آلرژی دارن و یا در کسائی که زود لنزشون رسوب میگیره، پیشنهاد می شن. لنزهای رنگی و توریک هم می تونن از نوع یه بار مصرف باشن.

لنزهای توریک: این لنزها می تونن آستیگماتیسم رو اصلاح کنن با اینکه بعضی وقتا بخوبی لنز سخت نافذ اکسیژن قادر نیستن که آستیگماتیسم رو اصلاح کنن. قیمت این لنزها معمولا گرانتر از بقیه شکلای جور واجور لنزهای نرمه.

چند نوع لنز داریم؟

لنزهای تماسی سخت

لنزهای سخت فعلی از نوع نفوذپذیر به گاز RGP هستن و لنزهای سخت قدیمی که از جنس RMMA و غیرقابل نفوذ به اکسیژن بودن امروزه دیگه کاربردی ندارن. لنزهای RGP بدلیل توانایی خوب عبوردهی اکسیژن و توانایی اصلاح آستیگماتیسم تا چهار دیوپتر و کیفیت برتر بینایی انتخاب بهتر واسه بیشتر افرادیه که نمی تونن از لنزهای نرم استفاده کنن. کنتاکت لنزها رو نباید به طور اشتراکی استفاده کرد. این کار می تونه خطر دچار شدن به عفونتای خطرناک رو به دنبال داشته باشه. این نوع لنزها مثل بقیه کنتاکت لنزها باید در هر استفاده تمیز شده و در محلول مناسب نگهداری شن.

جفت و جور این لنزها حتی اگه چشم شخص بدون هرگونه عیب انکساری باشه باید بعد از انجام معاینه و بررسی انحنا و سلامت قرنیه و اطمینان پیدا کردن از کافی بودن اندازه و کیفیت اشک چشم انجام بشه.

به کار گیری لنزهای تماسی

قوز قرنیه

– آدمایی که دچار نامنظمی سطح قرنیه هستن.

– آدمایی که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفتن و به هر علتی از لنز داخل چشمی در اونا استفاده نشده.

– اصلاح عیوب انکساری چشم مانند: نزدیک بینی، دوربینی، آستیگمات، پیرچشمی

– استفاده درمانی در بیماریهای قرنیه چشم مانند: آدمایی که دار زخمای زمان برده قرنیه هستن براساس گفته دکتر متخصص ممکنه جهت تسریع بازسازی زخم از لنز تماسی نرم استفاده کرد.

محدودیت به کار گیری لنز

– آدمایی که گرفتار به چشم خشک هستن.

– بیماران گرفتار به بیماریهای لبه پلک مانند بلفاریت.

– آدمایی که همیشه دچار عفونت چشمی از جمله تب خال چشم می شن.

– آدمایی که در آب و هوای خیلی خشک زندگی می کنن.

بعضی از بیماریهای غیرچشمی که به کار گیری لنز رو دچار مشکل می کنن عبارتند:

مریضی قند، پرکاری غده تیروئید، بیماریهای دست و دهن مانند تب خال به دلیل تماس دائم دست و چشم، آدمایی که دارای زمینه حساسیت و آلرژی هستن و در آخر آدمایی که گرفتار به مریضی جوش روزاسه هستن از این جمله هستن.

روش تمیزنمودن لنز

وقتی لنز از روی چشم ورداشته می شه، قبل از هرچیز لازمه تمیز شه. لنزهای تماسی نرم بسیار ظریف هستن و باید با احتیاط و دقت دستکاری شن وگرنه ممکنه آسیب ببینن.

– دستاتون رو به طور کامل بشورید تا کثیفی و جرمای آلوده رو به چشماتون وارد نکنین. از صابونای مرطوب کننده استفاده نکنین چون واسه لنز شما خوب نیستن. دستاتون رو با هوله ای خشک کنین که پرز نداشته باشه.

– اول لنز یه چشم رو خارج کنین با محلول مخصوص تمیز کنین تا مواد آرایشی شسته شه. بعضی محلولا نیاز به سائیدن لنز دارن ولی یه سریای دیگه فقط با ریختن محلول روی لنز تموم رسوبات رو پاک می کنن. به هنگام به کار گیری محلول پاک کننده روی لنزهای تماسی نرم، لنز رو به طور خطی (عقب و جلو) و نه دایره ای شکل بمالید.

– این کار باعث به کمترین حد ممکن رسوندن احتمال پارگی و پریدگی لبه های نازک لنز می شه. از پاک کردن لبه های خارجی یعنی جایی که مواد زائد تجمع پیدا می کنن، مطمئن شین. به هنگام مالش جلو و عقب لنز انگشت شما باید از لبه لنز خارج شه و به کف دست برسه تا مطمئن شید لنز به طور کامل پاک شده. بعد لنز رو برگردونین و این کار رو روی سطح دیگه لنز تکرار کنین. پس از تمیز کردن لنز اونو به طور کامل شستشو بدین.

– بدون این دست اون دست کردن پس از پاک کردن لنزها هرکدوم رو به طور کامل با محلول ضدعفونی کننه بشوئید تا مواد زائد نرم شده ورداشته شن. بعد هرکدوم رو در فرورفتگی مناسب خود در محفظه بذارین. وقتی که هر دو لنز رو در محفظه نگهداری قرار دادین هرکدوم از فرورفتگیا رو به اندازه کافی با محلول ضدعفونی کننده پرکنید طوری که سطح لنزها رو بپوشونه. پوشیده شدن کامل لنزها با محلول رو کنترل کنین.

– تموم این مراحل رو واسه لنز چشم مقابل انجام بدین.

– هیچوقت به نوک ظرف محلولتان دست نزنین و اونو با هیچ سطحی مثل دست یا صورت تماس ندین.

– هیچوقت لنزتون رو زیر شیر آب نشوئید چون ممکنه آلوده شه.

– وسایل لنز تماسیتان رو تمیز کنین خصوصا جای لنزتون رو حتما با آب گرم تمیز بشوئید و در برابر هوا خشک کنین.

– جای لنزتون رو هر ماه ۱ مرتبه دور بندازین و از جالنزی جدید استفاده کنین تا خطر عفونت کم بشه.

– لنزتون رو یه بار در روز تمیز کرده و ضدعفونی کنین تا هم چشمتون سالمتر باشه و هم با لنز راحتتر باشین.

– هیچوقت لنز خود رو به بقیه جهت استفاده قرض ندین چون از این روش علاوه بر خطر آلودگی لنز احتمال انتقال بیماریهای عفونی جدی مانند هپاتیت و ایدز هست.

چند نوع لنز داریم؟

آلودگی، تحریک و خشکی

«آلودگی» از سه منبع اصلی به دست میاد:

– رسوبات اشکی (چربیا، روغنا، پروتئینا، نمکا، مایعات چشمی دیگه)

– رسوبات انگشت (روغن، باکتریا، نیکوتین)

– رسوبات اتفاقی (دود، آلودگیا، ریمل، اسپری مو، سایه چشم)

– تحریک بیشتر در نتیجه تراکم مواد زائد ایجاد می شه. این تراکم روزنهای لنز تماسی نرم رو می بنده و می تونه به موارد زیر منجر شه: (ناراحتی، بینایی ضعیف، تحریک چشمی)

– خشکی وقتی اتفاق می افته که اشک طبیعی و مایعات چشمی دیگه از لنز تبخیر شن: لنز، نرمی و انعطاف خود رو از دست میده و درعوض شکننده و ناراحت کننده می شه. بینایی تار و ضعیف می شه.

چند تا نکته مهم در به کار گیری لنز

– محل سکونت فرد و دسترسی ایشون به تجویزکننده لنز در وقتی که مشکل حادی واسه فرد ایجاد شده باشه.

– توانایی فرد در نگهداری لنز مهمه. مثلا افراد سن بالا، توانایی گذاشتن و برداشتن لنز رو ندارن.

– شغل فرد و محیط زندگی فرد در به کار گیری لنز تماسی مهم نیس.

زندگی در محیطایی که گرد و خاک هست، وجود دود، هوای بسیار سرد یا بسیار گرم و هم کمی تراکم اکسیژن مثلا در مناطق کوهستانی رو باید درنظر داشت.

نگهداری لنزهای تماسی نرم خوب وضعیت اول اونا یعنی مراقبت اونا در برابر آلودگی، تحریک، خشکیه. / مجله دنیای سلامت

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *