انواع لنز چشم و طول عمر آنها | بیماری

مریض)

دختر ۱۵ساله ای هستم که از سه سال قبل گرفتار به نزدیک بینی هستم و دوست دارم که از لنزهای تماسی استفاده کنم. ولی از اونجا که چند تن از اطرافیانم که از لنزهای تماسی استفاده کردن، دچار مشکلات چشمی شدن،والدینم مخالفت می کنن، لنزهای تماسی واقعاً ضرر دارن؟ لطفاً منو راهنمایی کنین.

در این مورد سئوالاتی رو از آقای دکتر عزت اله پورعبداله، جراح و متخصص مریضیای چشم پرسیده ان و ایشون جواب دادن.

۸- چند نوع لنز داریم و هر کدوم در چه آدمایی قابل استفاده س؟

الف- لنزهای نرم که معمولاً واسه نزدیک بینی و دوربینی استفاده می شه.ب- لنزهای سخت که معمولاً واسه آستیگماتای بالا و قوز قرنیه (کراتوکونوس) به کار می رن.ج- لنزهای توریک که شامل نرم توریک و سخت توریک هستش، که این لنزها هم واسه مریضایی که آستیگمات هستن، استفاده می شه.

۹- لنزها رو چیجوری باید نگه داری کرد تا عمر بیشتری کنن و موجب عفونت چشم نشن؟

لنزهای توریک نرم و سخت و لنزهای نرم رو باید حدود ۸ ساعت در محلول ضد عفونی کننده نگهداری کرد و اگه استفاده نمی شن، حتماً در جا لنزی و محلول خاص خود قرار داده شن.

لنزهای نرم رو اصلاً نباید آب بزنیم، چون خراب می شن. در این نوع لنزها تنها باید از سرم نرمالین سالین جهت شستشو استفاده کرد، ولی لنزهای سخت رو می توان با آب و شامپو بچه شستشو داد.

۱۰- چیجوری و چه مدت باید از لنز استفاده کرد تا کم ترین آسیب به چشم برسه؟

معمولاً در کشورای اروپایی لنزهایی به صورت یه بار مصرف هستن. نکته قابل توجه در اینه که هر چقدر درصد آب لنز بیشتر باشه، آسیب کمتری به چشم وارد می کنه.در ایران معمولاً از لنزهایی استفاده می شه که عمر بیشتری دارن، و تا وقتی که به چشم آسیب نزنن و چشم رو دچار خارش نکنن یا ایجاد حساسیت نکنن و هم اینکه باعث قرمزی چشم نشن، میشه از اونا استفاده کرد.پیشنهاد می شه که بیماران حتماً موقع خواب لنز رو از داخل چشم خارج کنن و هیچ وقت با لنز نخوابن و بدون این دست اون دست کردن لنز رو در جا لنزی مناسب خود قرار داده و داخل اون مایع ضدعفونی کننده خاص خود رو بریزن. هیچ وقت با دستای آلوده به لنز دست نزنن و حتماً تموم مسائل بهداشتی رو در به کار گیری لنز مورد استفاده قرار بدن.

۱۱- نظر شما در مورد لنزهای رنگی طبی و غیرطبی چیه؟

کلا تموم لنزها، چه لنزهای طبی و چه لنزهای رنگی غیرطبی ،اگه با رعایت تموم موارد بهداشتی استفاده شن و موقع گذاشتن و برداشتن اونا به چشم آسیبی وارد نشه و باعث حساسیت یا خارش یا قرمزی و عفونت چشم نگردند، به کار گیری اونا ایرادی نداره. البته باید دقت شه که لنزها از فروشگاه ها و داروخونهای مجاز جفت و جور شن و طرز به کار گیری لنز به طور دقیق آموزش داده شه و به طور درست و بهداشتی از این لنزها استفاده شه.

پیشنهاد می شه که بیماران حتماً موقع خواب لنز رو از داخل چشم خارج کنن و هیچ وقت با لنز نخوابن و بدون این دست اون دست کردن لنز رو در جا لنزی مناسب خود قرار داده و داخل اون مایع ضدعفونی کننده خاص خود رو بریزن. هیچ وقت با دستای آلوده به لنز دست نزنن و حتماً تموم مسائل بهداشتی رو در به کار گیری لنز مورد استفاده قرار بدن.

۱۲- مشکل بیشتر مردم در به کار گیری لنز چیه؟

مشکل بیشتر مردم، ندونستن راه درست نگهداری و به کار گیری لنزه که در آخر منتهی به تحریکات چشم می شه. مهم ترین عیب اینه که چشم عفونت پیدا می کنه یا ممکنه در قرنیه چشم خراشی ایجاد شه. به دنبال خراش دادن چشم ممکنه، میکروب وارد چشم شه و با وجود میکروب در چشم، قرنیه دچار مشکل شه، تا جایی که منتهی به پیوند قرنیه هم شه ،حتی ممکنه عفونت باعث کم شدن دید چشم هم شه. بعضی وقتا دیده شده که عفونت، منتهی به تخلیه کردن کامل چشم هم شده.

۱۳-پیشنهاد شما به این مریض کدامه؟

این دختر ۱۵ ساله با رعایت تموم مسایل مربوط به به کار گیری لنز می تونه از لنز استفاده کنه و اگه دور و بریا با به کار گیری لنز ایشون مخالف هستن، حتماً نوع انتخاب لنز درست نبوده یا طرز استفاده و نگه داری از لنز رو به طور درست انجام نمی داده و اگه تموم مسائل بهداشتی رعایت شه، به طور قطع این مشکلات بروز نمیکنه.

باید دقت شه که لنزها از فروشگاه ها و داروخونهای مجاز جفت و جور شن و طرز به کار گیری لنز به طور دقیق آموزش داده شه و به طور درست و بهداشتی از این لنزها استفاده شه.

۱۴- پیشنهاد کلی شما به این بیماران کدامه؟

کلا به کار گیری لنزهای تماسی مضر نیس، ولی با در نظر گرفتن این که لنزهای تماسی یه جسم خارجی هستن و ممکنه، اگه مریض طرز به کار گیری اونا رو ندونه و به صورت درست به کار جنگ، دچار عفونت چشم و دیگه ناراحتیا بشه ،بهتره در مرحله اول از عینک استفاده کنن. ولی در فردی که از لنز استفاده می کنه، اگه طرز نگهداری لنز رو درست بکنه و در وقتی که از لنز استفاده نمی کنه اونو در محلول خاص خود بزاره و مسائل بهداشتی رو به طور کامل رعایت کنن، به کار گیری لنز هیچ ضرری نداره.کلا انتخاب نوع لنز باید به وسیله دکتر متخصص انجام گیرد و اون طور که دکتر صلاح بدونه و تشخیص بده، فرد می تونه از لنز استفاده کنه. بیماران هم باید حتماً موارد نگه داری و استفاده درست از لنزهای تماسی رو رعایت کنن و در موقع خواب لنز رو از چشم خارج کرده و در مایع ضدعفونی کننده مناسب بگذراند.

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *