انواع ماساژ و تاریخچه ماساژ درمانی | ورزش

هممون میدونیم که ماساژ واسه بدن بسیار به درد بخوره. از قدیم این عادی بوده هر نقطه ای از بدن شما که درد کنه می تونه با ماساژ درمان کنین در کل دنیا ماساژ واسه رفع درد و رسیدن به آرامش استفاده می شه ماساژ باعث میشه از دردای عصبی و گرفتگی عضلانی کم کنه و ماساژ باعث می شه شدید شدن جریان خون فشار وارد بر رگا و مشکی رگا رو کم کرده و از ناراحتیای قلبی کم می کنه. در ادامه جزئیات بیشتر رو در سایت فراناز می خونید با ما همراه باشین.

گذشته ماساژدرمانی

از گذشته ماساژدرمانی و اسناد تاریخی میفهمیم، ماساژ قدیمی ترین شکل درمان جسم و روحه. یکی از اولین مراجع نوشته شده در مورد ماساژ رو میشه در کتاب طبی سنتی چینی یافت که تاریخ اون به قبل از میلاد برمیگرده که در اون ماساژ ماهیچه ها و پوست از شایعترین روشای درمانه.

در سرتاسر جهان ماساژ واسه افزایش تندرستی، رفع درد و رسیدن به آرامش استفاده می شه که به طور زیادی میان مصریان باستان، یونانیا و رومیان رواج داشته.

ماساژ هنر شفابخش باستانیه که روی دستگاه های بدن فواید زیادی داشته و موجب آرامش و آرامش دردهای عصبی و گرفتگیای عضلانی می شه و با شدید شدن جریان خون فشار وارد بر رگا و مشکی رگا رو کم کرده و از ناراحتیای قلبی کم می کنه.

ماساژ پا یکی از قدیمی ترین شکلای جور واجور ماساژ بوده که حدود پنج هزار سال قبل در چین ایجاد شده. ماساژ ساق پا گردش خود در پاها رو بهتر کرده و به جلوگیری از گشادشدن سیاهرگا کمک می کنه. در متن کتاب امپراتور زرد (کتاب منبع طب داخلی چین) واسه درمان فلج و تب و لرز به ماساژ پوست و پا پیشنهاد شده. اسناد قدیمی مربوط به استفاده ژاپنیا و هم بقیه تمدنا مثل مصر و روم از ماساژ درمانی هست. بقراط ضرورت به کار گیری ماساژ رو به عنوان یه درمان، مخصوصا در درمان آسیبای ورزشی و جنگی به پزشکان پیشنهاد می کرد. در ادامه به بررسی شکلای جور واجور ماساژ پرداخته می شه.

ماساژ سوئدی

یکی از عادی ترین و در عین حال محبوب ترین شکلای جور واجور ماساژ، ماساژ سوئدیه. ماساژ سوئدی شامل دو دسته از حرکاته که اولی نرم، آهسته و دراز مدت هستن و دومی شامل ضربه های منظم و کمی محکم تر می شه. از راه سوئدی واسه انرژی بخشی و نابود کردن خستگی افراد استفاده زیادی می شه.

این روش سطحیه و بافت رویی پوست بدن رو درگیر می کنه و بخاطر اینم می تونه اثرات خوبی روی زیبایی پوست داشته باشه.

درگیر کردن ناچیز ماهیچه ها و مفاصل هم یکی از هدایای ماساژ سوئدی به کسانیه که این روش رو به بقیه روش ها بهتر می دونن. به کار گیری ضرباتی که دست در اونا حالت کاسه ای داره، نیشگونای آهسته و ضربات دایره شکل جزو حکرات مربوط به ماساژ سوئدی هستن. از راه سوئدی هم اینکه میشه واسه بهبود آسیب دیدگیای جزئی کمک گرفت.

در این نوع ماساژ که از روغنای گیاهی و کرم استفاده می شه؛ ماساژور حرکات کششی، فشاری و لرزشی رو با هدف افزایش اکسیژن موجود در خون و دفع سموم از عضلات به سمت قلب اعمال می کنه. با افزایش جریان خون عضلات گرم تر شده و دفع اسید لاکتیک، اسید اوره و بقیه دفع شدنیای متابولیسم، احساس آرامش عمیقی رو واسه شما به ارمغان می آورد. در این نوع ماساژ علاوه بر بهتر شدن کیفیت پوست، با تحریک سیستم عصبی استرسای روحی و جسمی به شکل زیادی کم میشه. ماساژ سوئدی یه تجربه آروم بخش، نیرودهنده و موثره.

ماساژ تایلندی

در نوع ماساژ تایلندی، فرد ماساژدهنده از انرژی تموم بدنش استفاده می کنه که بدن شما رو در وضعیتای جور واجور بذاره و یه ماساژ کامل رو ارائه کنه. روش تایلندی واسه کسائی که از گرفتگی عضلات و ماهیچه های بدن رنج می برن، روشی مناسب و کارآمده. هم اینکه اگه در ناحیه مفاصل تون احساس درد یا آزردگی می کنین و این مسئله رو هم با دکتر تون در میان گذاشته اید، می تونین با خیال راحت از راه تایلندی استفاده کنین که وضعیت مفاصل تون بهتر شه.

ماساژ شیاتسو از ژاپن

یکی از ماساژهای معروف ژاپنی، ماساژ شیاتسو به معنی فشار انگشتانه. اگه روش انتخابب شما شیاتسو باشه، وقتی پیش ماساژتراپیست می رید متوجه میشین که اون روی نقاط معینی از بدن با انگشتان فشار وارد می کنه. نوع این فشار باید منظم و اصطلاحا ریتمیک باشه. ژاپنیا اعتقاددارند این نقاط مشخص از بدن، کانالای عبور انرژی حیاتی افراد هستن و جریان خون بدن، بیشتر به این نقاط وابسته.

چگونگی ماساژ شیاتسو: اونا اسم این نقاط رو «چی» گذاشته ان. وقتی که شما واسه دریافت ماساژ شیاتسو مراجعه می کنین باید بدونین که منتهی به تحلیل رفتن انرژی شما می شن؛ پس اگه تازگیا احساس خستگیای بیخود می کنین و فکر می کنین به انرژی بیشتری نیاز دارین، شیاتسو می تونه روش مناسب شما باشه.

 

ماساژدرمانی به روش عصبی- عضلانی

ماساژ عصبی- عضلانی یکی از شکلای جور واجور درمانی ماساژه که به خصوص واسه آدمایی که دچار آسیب دیدگیای شدید هستن، پیشنهاد می شه. این ماساژ هم مثل ماساژ سوئدی سطح پوست رو درگیر می کنه و تلاش می کنه تنشای روزانه رو برطرف کنه. ماساژ عصبی- عضلانی با درگیر کردن نقاط عصبی زیر پوست منتهی به از بین رفتن دردهای طولانی عصبی شده و مثل یه مسکن عمل می کنه. اگه جزو آدمایی هستین که بدن تون نیاز به حرکات اصلاحی داره یا تازگیا آسیب شدیدی رو تجربه کردین، این نوع ماساژ می تونه منافع زیادی واسه شما داشته باشه.

ماساژ شبه مشت و مال

یکی از روشای دیگه ماساژ، ماساژ عمیقه. ماساژتراپیست در این روش از حرکات عمیق تر واسه برطرف کردن درد تاندونا و عضله ها استفاده می شه. این روش نسبت به بقیه روش ها لطافت کمتر اما کارایی بیشتری داره و باعث می شه افراد سریع تر و راحت تر از شر دردهای شون خلاص شن.

این روش هم اینکه به کسائی که از رگ به رگ شدن کمر رنج می برن، پیشنهاد می شه. یه سریای دیگه از ماساژها دارای خاصیت درمانی هستن که در ادامه با اونا آشنا میشیم:

سنگ درمانی

یکی از باحال ترین روشی که در ماساژ ازش استفاده می کنه سنگ درمانیه. در این روش بعد از اینکه دراز کشیدید، ماساژتراپیست سنگای گرم رو روی نقاط آزادکننده انرژی در بدن قرار میده. این روش می تونه نقاط انرژی بدن رو آزاد کنه و گرمای سنگا رو به عمق استخوانا نفوذ دهد.

اگه خیلی وقته که دل تون می خواد از تنش و استرس خلاص شید و دست کم نیم ساعتی رو با آرامش خاطر زندگی کنین، سنگ درمانی روش مناسب شماس.

ماساژدرمانی ساده واسه افسردگی

افسردگی یکی از بیماریای قرن ماست و هزاران نفر در سراسر دنیا با این مشکل دست و پنج نرم می کنن. معمولا واسه مقابله با این مریضی مراجعه به دکتر متخصص اعصاب و روان و به کار گیری داروهای موثر در درمان این مشکل تاکید می شه؛ اما در کنار این کارا که باید اولویت شما رو در صورت مشاهده علائم این مریضی تشکیل بدن، روشای دیگری هم واسه بهبود ناراحتی و افسردگی در دسترسی هستن. یکی از این روش ها ماساژه.

افراد موقعی دپرس می شن که سطح ترشح هورمون استرس در بدن شون بیشتر ترشح شه. جالبه بدونین ماساژ میتونه بدن رو آروم کرده و اضطراب و تنش رو از ذهن شما دور کنه. ماساژ هم اینکه می تونه سطح ترشح هورمون استرس رو که به نام کورتیزول شناخته می شه، پایین بیاره و سطح روحیه افراد رو با بالابردن ترشح دو هورمون موثر در شادی و آرامش یعنی سروتونین و دوپامین بالا ببره.

براساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ در مجله بین المللی «علم اعصاب» منتشر شد محققان اعلام کردندداشتن سه جلسه ماساژدرمانی در هفته واسه خانمایی که دچار سرطان سینه شده بودن، منتهی به داشتن استرس و احساس ناراحتی کمتر و در نتیجه خشم کمتری شده بود.

هم اینکه تحقیق دیگری در مجله «روان پزشکی کودکان و بزرگسالان» آمریکا منتشر شد که نشون داده بودن، مریضایی که از افسردگی و اضطراب رنج می بردن بعد از جلسات ماساژ خوشحال تر بودن و ناراحتی و استرس کمتری داشتن.

ضددردهای یکجانشینی

مشکل ما از وقتی شروع نشد که صندلی کشف شد بلکه از وقتی شروع شد که نوع شغلای مون عوض شد و ما رو از دل طبیعت و سرزمین به پشت میز و رایانه کشوند! درست بعد از یکجانشینی مدرن که بعد از یکجانشین شدن اجدادمان اتفاق افتاد، مشکلات عضلانی ماهم شروع شدن. نشستنای دراز مدت ما منتهی به تغییر فرم بدن ما شدن و مشکلات زیادی رو ایجاد کردن.

یکی از این مشکلات هم کمردردهای مزمنه که حتی جوانای امروزی هم با اون آشنا هستن. براساس تحقیقات انجام شده مشخص شده که از هر ۱۰ آمریکایی ۸ نفر کمردرد رو تجربه می کنن؛ اما خبر خوب اینه که ماساژ گرفتن می تونه تا حد زیادی به رفع این مشکل کمک کنه. براساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ در آمریکا انجام شد، محققان فهمیدن آدمایی که دچار کمردرد شدن و ماساژ گرفتن، کارکرد بهتر و درد کمتری نسبت به کسائی داشتن که کمردرد رو تجربه کردن اما از ماساژ استفاده نکرده ان. ماساژ هم اینکه می تونه به بهتر شدن وضعیت بدن کمک کنه و به خصوص با دردهای عضلانی به وجود اومده به وسیله استرس که کمر و گردن رو نشونه می رن، مقابله کنه.

باز کردن عضلات پیچ خورده

خیلی وقتا دیده شده آدمایی که به مدت زیادی روزش نکرده ان بازم اینکار رو انجام نمی دن چون از گرفتگی عضلانی بعد از اولین جلسات می ترسن. اگه شمام این طور هستین، تحقیقاتی که در مورد فواید ماساژ انجام شده، نشون داده ماساژ می تونه در رفع گرفتگیای عضلانی بسیار موثر بکنه. وقتی رو یادتون بیارین که آرنج تون با یه سطح سخت برخورد می کنه، اولین عکس العمل شما بعد از آخ گفتن چیه؟

ماساژ دادن ناحیه ضربه خورده و بعداز چند ثانیه، برطرف شدن درد؛ ماساژ واسه گرفتگی عضلانی مثل همین اتفاق عمل می کنه. وقتی عضلات گرفتن، بالا بردن سطح گردش خون می تونه اکسیژن رسانی به سلولا رو زیاد کنه و دردهای به وجود اومده به وسیله گرفتگی عضلات رو کم کنه.

هم اینکه براساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ در مجله «پزشکی داخلی» منتشر شد، محققان اعلام کردن ماساژ گرفتن، درست به اندازه بقیه روشای درمانی واسه بهبود دردهای عضلانی و به خصوص گردن درد به وجود اومده به وسیله گرفتگی عضله ها خوبه.

درمان فشار بالا

اگه شمام جز اون دسته آدمایی هستین که مرتب فشارتان بالا میره، بد نیس از حالا به بعد ماساژ رو به عنوان یه روش موثر واسه مقابله با این مشکل در جایی از گوشه ذهن تون داشته باشین! اوایل مشخص نبود دقیقا چه اتفاقی میفته که افراد دچار فشار خون بالا بعد از گرفتن چند جلسه ماساژ حال شون بهتر می شه اما تحقیقات نوین نشون دادن چون بالا بودن فشار خون هم می تونه با استرس در تماس باشه، به کار گیری ماساژ به حل شدن این مشکل منجر می شه.

یعنی وقتی ترشح کورتیزول کمتر شه، بدن از حالت دفاعی و فرار که معمولا به دنبال ترشح این هورمون پیش میاد، خلاص می شه و وقت می کنه نفس راحتی بکشه و همه اینا در کنار هم شر فشار خود رو از سر فرد کمک می کنن! بازم یادتون باشه ماساژ روش مکمله، نه اصل درمان!

کاهش درد زایمون

در دوران بارداری بدن خانوما دچار تغییرات زیادی می شه. این تغییرات و نگرانی به وجود اومده به وسیله اونا هم می تونه منتهی به نگرانی بعضی از مادران شن. جالبه بدونین یه جور از ماساژ دقیقا به ماساژ بارداری معروفه و واسه این دسته از خانوما طراحی شده. در این روش ماساژتراپیست با به کار گیری بالشای مخصوص، شما رو در وضعیت مناسب ماساژ قرار میده که به طور کامل احساس راحتی کنین. تحقیقات نشون دادن به کار گیری ماساژ در دوران بارداری می تونه ورم دستا و پاها رو کم کنه و دردهای ماهیچه ها و مفاصل رو هم نابود کنه.

این روش هم اینکه به آرامش بیشتر مادر کمک می کنه. این تحقیقات بازم نشون دادن مادرانی که در طول دوران بارداری شون ماساژ گرفته بودن، زایمون راحت تری داشتن و در عین حال یه وقتی که لازم بوده بعد از زایمون در بیمارستان بمونن هم نسبت به بقیه مادران کمتر بوده.

روشی واسه بهبود زخم ها

زخما وقتی درست می شن، یه جور آدم رو اذیت می کنن و بعد از اینکه خوب شدن تا جاشون از بین بره، یه جور دیگه آدم راحرص میدن! یکی از روشی که به خصوص واسه درمان افراد اصطلاحا بدزخم مناسبه، گرفتن منظم ماساژه. ماساژ باعث بهتر شدن بازسازی سلولا می شه و از این روش می تونه به هر چی سریع تر خوب شدن زخما منجر شه.

از طرف دیگه اگه بدن تون تازگیا جراحت شدید ورداشته و نمی خواین جای اون روی تن تون بمونه، می تونین در کنار به کار گیری داروها و پمادهای تجویزشده به وسیله دکتر تون از ماساژ به عنوان یه پانسمان عالی استفاده کنین. دلیل این شاید به بالا رفتن گردش خون در سطح سلولا برمیگرده، که می تونه مواد لازم رو به سلول برسونه و از این روش به بهتر شدن وضعیت بدن کمک کنه.

آرامش دردهای زنونه

خیلی از خانوما با مشکلات و دردهای قبل از قاعدگی که با نام PMS شناخته می شن آشنا هستن و هر ماه از این مشکلات رنج می برن. حالا خوبیش اینه تحقیقات انجام شده نشون دادن خانمایی که درحال ورود به دوران قاعدگی هستن، می تونن از ماساژ به عنوان روش تخفیف دهنده دردها استفاده کنن.

انجام ماهانه یه جلسه ماساژ هم اینکه باعث کم شدن نوسانات خلقی در خانوما می شه که از مسائل مربوط به قاعدگیه. ماساژ می تونه بدن رو آروم کرده، ذهن رو آزاد کنه و با بالا بردن ترشح هورمونای شادی آور در این دوران کمک زیادی به خانوما برسونه. از فواید دیگه ماساژ به موارد زیر میشه اشاره کرد:

ماساژ پوست و فواید اون

اگه فهمیدین، این روزا حال پوست تون خوب نیس و روز به روز کدرتر می شه، تلاش کنین دست کم هفته ای یه جلسه ماساژدرمانی رو در برنامه تون بذارین. هنوز دقیقا مشخص نشده چه اتفاقی در بدن میفته که پوست افراد بر اثر ماساژ به همون ماجرای همیشگی استرس مربوط باشه. کدر شدن، جوش زدن و حتی سیاهی دور چشم می تونه به خاطر خستگی و نگرانی ایجاد شه.

وقتی که ماساژ می گیرین، خستگی از شما دور می شه و بدن به جای ترشح هورمون استرس شروع به ترشح هورمونای وابسته به آرامش و شادی می کنه؛ دقیقا همون هورمونایی که به داشتن چهره ای خوشحال با پوستی صاف و شفاف منجر می شن!

افزایش تمرکز

حجم کارای امروزی اون قدر زیاده که بعضی وقتا بعضی چیزها رو فراموش می کنیم. این فراموشی هم هوشیاری رو کم می کنه. اگه دوست دارین هوشیاری تون بالا بره، تمرکز بیشتری پیدا کنین و با انرژی بیشتری به کاراتون برسین، ماساژ رو در برنامه هفتگی تون بذارین.

یکی از تحقیقات انجام شده که به دنبال پیدا کردن رابطه ای بین بالا رفتن سطح هوشیاری و گرفتن ماساژ بود، تایید کرد آدمایی که به مدت ۱۵ دقیقه روی صندلی هاشون ماساژ گرفته بودن، تمرکز بالاتری داشتن و تونستن با سرعت عمل بیشتری، مسائل ریاضی رو که به اونا داده شده بود، حل کنن. هم اینکه جوابای این آدما به مسئله ها نسبت به بقیه آدمایی که از ماساژ کمک نگرفته بودن، دقیق تر و درست تر بود.

مثل ویتامین C

اگه از شما بؤسند موثرترین کارکرد ویتامین C چیه، شاید می گین بالابردن قدرت سیستم دفاعی بدن؛ جواب تون درسته. حالا اگه از شما سوال کنن کدوم از روشای طب مکمل مثل ویتامین C عمل می کنه، می تونین با صدای بلند اعلام کنین ماساژ! واسه این جواب شمام تحقیقات علمی انجام شده.

یکی از این تحقیقات که سال ۲۰۱۰ در مجله «طب مکمل و طب جانشین» منتشر شد، نشون داد گرفتن ماساژ سطح گلبولای سفید خون رو بالا می بره. این رو هم بدونین که گلبولای سفید نقش اساسی در بالابردن قدرت دفاعی بدن دارن و در اصل همون سربازهایی هستن که وقتی بچه بودین، فکر می کردین به جنگ میکروبا می رن.

ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن در اثر بیماریای مختلفی ایجاد می شه. یکی از این بیماریا که از راه ضعف سیستم ایمنی افراد رو مریض می کنه و می تونه آزاردهنده باشه، HIV یا ایدزه. تحقیقات هم اینکه نشون دادن افراد گرفتار به ایدز می تونن از گرفتن ماساژ واسه بالا بردن قدرت ایمنی بدن شون استفاده کنن.

استامینوفن طبیعی

اگه از سردردهای طولانی رنج می برید، اول از همه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنین و اگه فهمیدین مشکل خاصی ندارین از ماساژ به عنوان یه روش درمان استفاده کنین. براساس تحقیقاتی که در دانشگاه گرادانا اسپانیا انجام شده محققان فهمیدن، حتی یه جلسه ماساژ بعد از شروع سردرد طولانی می تونه خیلی سریع سردرد رو از شما دور کرده و مثل یه مسکن قوی بکنه.

این روش هم اینکه واسه مبتلایان به میگرن خیلی خوبه و مشخص شده دریافت ماساژ می تونه شدت و مدت سردردها رو تا حد زیادی کم کنه. تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد هم نشون داد، دریافت نیم ساعت ماساژ سردردهای عصبی خیلی از بیماران رو کم کرد و بعضی موارد رو هم به طول کلی نابود کرد! مهم نیس تا امروز چقدر طب مکمل رو دست کم گرفتین، این بار که سردرد شروع شد به جای به کار گیری مسکنای شیمیایی واسه یه بار هم که شده اعتماد کنین و از یه ماساژتراپیست حرفه ای وقت بگیرین؛ مطمئن باشین که پشیمون نخواهیدشد!

منبع:bartarinha.ir

.

منبع : faranaz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *