انواع مختلف ریختن موها را می شناسید؟ | بیماری

ریزش مو نوعای جورواجور داره که می  خواهیم در این مطلب شما رو با شکلای جور واجور اون آشنا کنیم می تونه به وجود اومده به وسیله مشکلات داخلی بدن ییا به وجود اومده به وسیله مشکلات محیطی و جوی باشه می خوایم در این مطلب به شکلای جور واجور اونا و راه های درمانی مناسب واسه هریک اشاره کنیم

به طور طبیعی موهای آدما به دلیل نازک شدن پوست کف سر واسه ایجاد بستری مناسب واسه رشد موهای جدید دچار ریزش می شه. با این حساب، ریخت تا ۱۰۰ تار مو در طول روز هم عجیب به حساب نمیاد اما وقتی که فرد دچار مشکل در چرخه ریزش و رشد موها شه و ریزش موهای اون از رشد موهای جدیدش بیشتر باشه، می گیم دچار ریزش مو شده.

در این صورت، فولیکولای مو تخریب می شن و دیگه موی جدیدی از اون فولیکول رشد نمیکنه. کلا، دلایل بسیار زیاد و مختلفی واسه ریزش موها هست که در ادامه به مهم ترین و شایع ترین اونا اشاره ای داریم.
۱- ریزش موی ژنتیکی

عوامل ژنتیکی یا سابقه خانوادگی، نقش پررنگی در ریزش موها یا طاسیای نوع مردونه و زنونه دارن. این نوع ریزش مو به صورت طاسی جلو یا فرق سر در آقایون و نازک شدن تار موها در خانوما خودشو نشون میده. ریزش موی ژنتیکی، بر سن شروع ریزش موها و شدت ریزش هم تاثیر داره. یعنی آدمایی با سابقه خانوادگی طاسی، از سنین پایین تر و با شدت بیشتری دچار ریزش مو می شن.

ریزش موی ژنتیکی یا طاسیای با الگوی مردونه، بیشتر بین آقایون رواج داره و حتی می تونه از سن بلوغ هم شروع شه. این نوع ریزش مو، علاوه بر از دست دادن موها، باعث نازک و نرم شدن تار موهای باقیمونده هم می شه. هر چند معمولا راهی جز کاشت مو واسه درمان این نوع خاص از ریزش موها وجود نداره، اما میشه با کمک بعضی از داروهای خوراکی یا موضعی، زیر نظر متخصص پوست، جلوی ریزش یا نازک شدن بیشتر از اندازه موها رو گرفت.

۲- ریزش موی هورمونی

تغییرات هورمونی و از بین رفتن تعادل هورمونا در دوران جور واجور زندگی می تونن از دیگر دلایل شایع واسه ریزش موهای دوره ای به خصوص در خانوما باشن. ریزش موهای هورمونی، بیشتر در دوران بارداری، زایمون و یائسگی اتفاق می افتن. سطح هورمونا در اثر مشکل در کارکرد تیروئید هم تغییر می کنه. از این رو، ممکنه آدمایی که دارای  کم کاری یا پرکاری تیروئید هستن هم در جائی از ریزش مو رو تجربه کنن. این نوع ریزش موها باید با درمان زمینه برزو ریزش مو، قطع شن. ریزش موهای به وجود اومده به وسیله تغییرات هورمونی، دوره ای هستن و میشه پس از درمان مشکلات هورمونی، امید به برگشتن الگوی رشد موها به حالت طبیعی خود داشت.

۳- ریزش موی سکه ای

ریزش مو یا طاسی سکه ای که در علم پزشکی به اون آلوپسی آره آتا می گن، وقتی اتفاق می افته که سیستم ایمنی بدن به فولیکولای مو حمله می کنه و باعث ریزش موی دایره ای و سکه ای می شه. در این صورت، پوست قسمتایی که دچار ریزش مو می شن، بسیار نرم و به طور کامل طاس می شن. این نوع ریزش مو در بیشتر موارد و با ارتقای قدرت سیستم دفاعی بدن درمان می شه.

۴- عفونتای پوست سر

دچار شدن به عفونتای قارچی پوست کف سر می تونه از دیگر دلایل ریزش موها حساب شه. یکی از بیماریای عفونی قارچی پوست کف سر، مریضی رینگ وُرم یا درماتومایکوزه که به وسیله قارچا ایجاد می شه. وقتی که فردی درگیر با رینگ وُرم باشه، قسمتایی از پوست سر اون حالت فلس مانند به خود میگیره و دچار ریزش مو در این قسمت می شه. بهتره بدونین حالا خوبیش اینه، این نوع ریزش مو با درمان زمینه مریضی، درمان می شه و موهای از دست رفته، دوباره رشد می کنن. بیماریای پوستی سارکوئیدوز و لوپوس می تونن از دیگر دلایل ریزش موها حساب شن.

۵- ریزش مو در اثر تیکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا، یکی از بیماریای روان پزشکیه که در اثر دچار شدن به اون، فرد مریض موهای سر، ابرو یا بدن خود رو می کنه و در مواردی اونا رو می جود. این نوع ریزش مو هم با درمان مشکل روانی فرد، از بین میره و موهای کنده شده، دوباره رشد می کنن.

۶- ریزش موی به وجود اومده به وسیله دارو و درمان

ریزش موی دارویی که در اثر مصرف بعضی از داروهای خاص ایجاد می شه هم جزو ریزش موهای دوره ایه و در اثر قطع مصرف دارو برگشت پذیر خواهدبود. این نوع خاص از ریزش در اثر مصرف داروهایی مانند داروهای سرطان، ضدافسردگی، بیماریای قلبی– عروقی، فشار خون بالا و کنترل بارداری ایجاد می شه. هم اینکه، مصرف حجم بالای مکملای ویتامین A هم می تونه ریزش موها رو به دنبال داشته باشه.

رادیوتراپی سر هم یکی از درمان هاییه که واسه بعضی از بیماریای موجود در این قسمت از بدن، استفاده می شه ولی می تونه باعث ریزش موها شه و در خیلی از موارد و بعد از تکمیل چرخه درمان، موهای سر مریض مانند گذشته رشد نمی کنن.

۷- ریزش موهای حادثه ای

خیلی از افراد دچار ریزش یا نازک شدن یهویی موها پس از تجربه یه شوک فیزیکی یا روانی می شن. این نوع از ریزش موها، دوره ای و قابل برگشت هستن. معمولا کاهش وزن های شدید و یهویی، تب بالا، عملای جراحی یا روبرو شدن با مرگ عزیزان می تونن منتهی به این جور ریزش موها شن.

۸- ریزش موی ناآگاهانه

ریزش موی ناآگاهانه می تونه در اثر بستن موها یا آرایش ناجور اونا ایجاد شه. مثلا آدمایی که موهای خود رو محکم با کش از پشت می بندن یا اونایی که بیشتر از اندازه از حالت دهنده های مو استفاده می کنن، بیشتر از بقیه دچار ریزش موهای دوره ای و تیکه ای می شن. واسه درمان این نوع ریزش مو هم فقط باید الگوی بستن و آرایش اونا رو عوض کرد.

۹- ریزش موی به وجود اومده به وسیله کم خونی

کم خونی به وجود اومده به وسیله فقر آهن هم می تونه یکی از مهم ترین دلیلای ریزش مو در خانوما حساب شه. معمولا خانمایی که عادت ماهانه های شدیدی رو در طول ماه تجربه می کنن یا غذاهای پر از آهن به اندازه کافی در برنامه غذایی شون وجود نداره، با کمبود سلولای قرمز خون مواجه می شن و در برابر ریزش مو قرار می گیرن. سلولای قرمز خونی، مسئول حمل اکسیژن در سلولای بدن هستن و می تونن انرژی لازم ما رو تامین کنن. وقتی که موها در اثر کم خونی فقر آهن دچار ریزش مو می شن، میشه با درمان مریضی زمینه ای، از شر این نوع ریزش مو هم خلاص شد و امیدوار به برگشت موهای از دست رفته بود.

۱۰– ریزش موی به وجود اومده به وسیله تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک جز بیماریای شایع میان خانوم هاست که می تونه از حدود ۱۱ سالگی، اونا رو درگیر کنه. این مریضی با به هم زدن تعادل هورمونا، مشکلاتی مانند رویش موهای زائد در صورت یا بدن خانوما یا ریزش و نازک شدن موهای اونا رو به دنبال داره. تخمدان پلی کیستیک، جزو بیماریای خوش خیمه که میشه خیلی راحت اونو تحت نظر متخصص غدد درمان کرد و از شر ریزش موی به وجود اومده به وسیله این مریضی هم خلاص شد.

کاشت موی سیگاریا خوب جواب نمی ده

دکتر امیرهوشنگ احسانی*: تا همین چند سال گذشته، عوامل ریزش مو به موارد مشخصی محدود می شدن اما در سالای گذشته، عوامل جدیدی به اون قدیمیا اضافه شدن که در ادامه به گروهی از مهم ترین اونا اشاره ای می کنیم. یکی از این عوامل، اکستنشن موهاست.
هرچند اکستنشن ساده و کوتاه مدت نمی تونه تاثیری بر ریزش موها داشته باشه، اما هرچه مدت زمان اکستنشن کردن، طولانی تر باشه و موها هم در طول این کار، کشش زیادی رو تحمل کنن، ریزش موها به دلیل آسیبی که به اونا وارد می شه، بیشتر می شه.

در بعضی از موارد، آسیب و ریزش موی به وجود اومده به وسیله اکستنشن، دائمی هستش. مصرف سیگار و از اون مهم تر، قلیان میان خانوما و آقایون هم می تونه کاهش خونرسانی به فولیکولای موها، کاهش رویش و افزایش ریزش اونا رو دنبال داشته باشه؛ تا جایی که حتی نتیجه کاشت مو در افراد سیگاری، بسیار ضعیف تر از بقیه افراد هستش.

نکته دیگه، درباره صاف و فر کردن موهاست: این کارا به خودی خود باعث ریزش موها نمی شن؛ مگه اینکه فرد به صورت وسواسی و هر ۴-۲  هفته یه بار، این کار رو تکرار کنه. در این صورت، ریشه موهای اون آسیب می بینه و دچار ریزش مو می شه. معمولا ساقه موها در اثر صاف یا فر کردن، دچار آسیب می شن و ریشه اونا این وسط کمتر آسیب می بینه. در مورد رنگ مو هم همین موضوع صدق می کنه؛ یعنی اگه فردی، بیشتر از سالی ۶ بار موهای خود رو رنگ نکنه، دچار ریزش موی به وجود اومده به وسیله رنگ مو نمی شه اما رنگ کردن بیشتر از اندازه موها باعث خشک و شکننده شدن اونا و افزایش ریزش شون می شه.

هفته نامه سلامت – ترجمه ندا احمدلو

منبع : دکتر سلام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *