انواع مدهای جدید روز و خطرات آنها برای سلامتی | بیماری

روز به روز مدهای جدیدتری به بازار میاد و جوانان به اونا گرایش پیدا می کنن می خوایم اثرات مضر هرکدوم رو براتون توضیح بدیم از جمله این مدهای خطرناک میشه به پوشیدن کفشای پاشنه بلند،پوشیدن شلوارهای تنگ،کراوات،کیفای دستی سنگین و..بسیاری دیگه اشاره کرد

 مدگرایی پدیده ایه که کم و بیش در میان همه اقشار جامعه جود داره اما با این حال امروزه جوانان زیادتر از اندازه مدگرا شدن. واقعیت اینه که پیروی از مد گاه سلامتی رو به خطر میندازه. به بعضی از مدگراییای افراطی در زیر اشاره می شه.

کفشای پاشنه بلند

پوشیدن کفشای پاشنه بلند مشکلات زیادی رو واسه پا به بار میاره که شامل پیچ خوردگی مچ پا، پینه بستن پا و حتی مشکلات اساسی مانند آسیب تاندون، آسیب عصبی و مرگ استخون هم هست. کارشناسان سلامت پا می گن هر چی پاشنه کفش بزرگتر باشه وزن بیشتری روی قوزک پا وارد می شه و در نتیجه احساس درد در فرد شکل میگیره.

تو یه نقد و بررسی انجام گرفته در سال ۲۰۱۴ محققان به این نتیجه رسیدن که کفشای پاشنه بلند حالت طبیعی پا و مچ پا رو تغییر میده، طوری که منتهی به واکنشای زنجیری در بافتای بدن شده و در آخر به ستون فقرات بدن آسیب می رسه. در روزنامه نیویورک تایم هم به این موضوع اشاره شده که پوشیدن کفشای پاشنه بلند باعث آسیب مچ پا در زنان می شه.

شلوارهای جین تنگ

بدیش اینه، امروزه پوشیدن شلوارهای تنگ در بین زنان و مردان تبدیل به مد شده، در حالی که این نوع از لباسای چسبون به پای فرد آسیب می رسونن. براساس یافته های تحقیقات جدید پوشیدن شلوار جین تنگ می تونه به عنوان دلیلی واسه آسیب سیستم عصبی بدن تلقی شه.

یکی دیگه از مشکلات شایعی که شلوارهای تنگ واسه خانوما بوجود میاره عفونتای قارچیه. این شلوارها مانع از تبخیر می شن و وقتی ناحیه تناسلی مرطوب باشه احتمال بروز عفونتای قارچی مثل «کاندیدیاز» بیشتر می شه. علاوه بر این، عفونتای میکروبی ناحیه مقعد در محیط مرطوب راحت تر می تونن به قسمت جلو بیان و افزایش پیدا کنن.

از طرف دیگه این شلوارها به دلیل سایش که با ریشه موها دارن به خصوص موهایی که قبلا اپیلاسیون شدن و کوتاه هستن، ممکنه باعث ایجاد عفونت در ریشه موها شن. این عفونت «فولیکولیت» اسمشه و به صروت جوش چرکی دردناک خود رو نشون میده.

کراوات

گسترش مد و مدگرایی روی مردها هم اثرات خطرناک گذاشته. پوشیدن کراواتای تنگ و پیراهنای با یقه تنگ باعث مشکل جریان خون به سر می شه و در نتیجه منتهی به دید تار، میگرن و گزگز گوش می شه. علاوه بر این، پوشیدن اینجور کراواتا و پیراهنایی می تونه منتهی به انعطاف پذیری محدود گردن و تنش ماهیچه ای بیشتر در پشت بدن و شونه ها شه.

دلایل کمی هست که نشون میده به کار گیری کراواتای بسیار تنگ بعضی وقتا باعث بالا رفتن فشار درون جمجمه و شاید افزایش فشار خون درون چشم می شه. این نکته رو هم نباید از یاد برد که کراواتا شامل میکروبای بیشتری هم هستن، چون در مقایسه با بقیه لباسا اونا رو کمتر می شوییم.

کیفای دستی سنگین

امروزه بیشتر خانوما از کیفای دستی بزرگ استفاده می کنن و درون کیف اونا پر از چیزای لازم نیس. قرار دادن این کیفای سنگین روی دوش در دراز مدت باعث آسیب می شه.

شاید حالا این خانوما متوجه اثرات منفی حمل روزانه یه کیف سنگین نباشن، اما در آخر این عادت و مد ناجور منتهی به مشکلات کمر، درد گردن و حالت ضعیف بدن می شه. اگه به به کار گیری کیفای بزرگ سنگین عادت کردین، بهتره همین الان این عادت رو ترک کنین و از کیفای سبک استفاده کنین و درون اون تنها چیزای لازم هر روز رو بذارین.

گوشوارهای سنگین

استفاده تکراری و دراز مدت از گوشوارهای سنگین باعث کشیدگی سوراخ گوش و یا حتی پارگی کامل لاله گوش می شه، طوری که واسه بازسازی پیدا کردن لاله گوش به زمان بسیار زیادی نیاز هستش. در نتیجه، پیشنهاد می شه از گوشوارهای سبک استفاده شه و در صورت علاقه مندی به گوشوارهای سنگین، هر چند وقت یه بار و اونم واسه زمانای کوتاه از این نوع گوشوارها استفاده شه.

سوراخ کاری بدن

در سال ۲۰۱۲ محققان دانشگاه Northwestern تحقیقی رو انجام دادن که براساس یافته های اون عفونتای باکتریایی حدود ۲۰ درصد سوراخ کاریای بدن رو تحت تاثیر قرار میده. دیگر مشکلاتی که این سوراخ کاریا به بار میارن شامل مداخلات روشای پزشکی و گسترش آلرژیا هستش.

واسه جلوگیری از اینجور مشکلاتی باید از وسیله مناسب و تمیز واسه سوراخ کاری استفاده کرد و نقطه های سوراخ شده رو همیشه تمیز نگه داشت.

دمپایی لاانگشتی

با اینکه با پوشیدن این نوع از دمپاییا احساس راحتی بیشتری به شما دست میده و در مقایسه با کفشای پاشنه بلند در خطر کمتری قرار میگیرین، اما همین دمپاییای لاانگشتی واسه سلامتی ضررهایی دارن. بنا به یه گزارش، سرویس سلامت ملی انگلستان هر ساله ۴۰ میلیون پوند صرف درمان جراحتای به وجود اومده به وسیله پوشیدن دمپاییای لاانگشتی می کنه.

از اونجایی که این نوع از دمپاییا دارای قوس کافی نیستن و روی راه رفتن تاثیر منفی می ذارن، پس از یه مدت منتهی به درد مفصل، درد ساق پا و مشکلات ارتوپدی می شن. به مانند کفشای پاشنه بلند، دمپایی لاانگشتی مخصوص مکانای خاصیه و نباید در هر مکانی از اونا استفاده کرد. یعنی، بهتره از دمپایی لاانگشتی واسه قدم زدن در کنار ساحل استفاده کرد.

خالکوبی

خالکوبی یکی دیگه از مدهاییه که امروزه در میان جوانان شایعه. بیشتر این جوانان از مشکلات جانبی این کار آگاه نیستن، اما به این جوانان باید گفت که خالکوبی می تونه منتهی به حساسیتای آلرژیکی، عفونتای پوستی، دیگه مشکلات پوستی و بیماریای خونی شه. پس پیشنهاد می شه قبل از انجام خالکوبی در مورد مشکلات احتمالی اون بطور دقیق تحقیق کنن و ناآگاهانه به سمت انجام این کار نرن.

لنزهای چشمی

شاید عوض کردن رنگ چشما واسه بعضی از مردم باحال باشه اما استفاده نادرست از لنزای چشمی ممکنه مشکلات جبران ناپذیری به همراه داشته باشه. قرار دادن لنزهای خیلی تنگ روی چشم باعث قرمزی، ورم چشم، تحریک قرنیه و حتی عفونت می شه. لنزهای بزرگ تر از اندازه چشم هم کارکرد طبیعی چشم رو تحت تاثیر قرار میدن و خطر آسیب رسیدن به قشای خارجی روی چشم رو بیشتر می کنن.

کاشت ناخن

کاشت ناخن مصنوعی موجب نرسیدن اکسیژن کافی به بافت زیر ناخن می شه و تغییر رنگ ناخن، کدر شدن و رشد کم ناخن از مشکلات این اقدامه. با قرار گرفتن ناخن مصنوعی روی ناخن فرد، ریشه از بین میره و ناخن فرد دچار تغییر شکل می شه. عفونتای قارچی و بیماریای ویروسی از جمله مشکلات شایع کاشت ناخنه، بیشتر موارد استفاده شده در این نوع کاشت غیراستریل و چند بار مصرف هستن و از راه های انتقال مریضی های پوستی حساب می شن. مواد شیمیایی که در چسباندن این ناخنای مصنوعی استفاده می شن غیراستاندارد هستن و موجب بروز حساسیتای زیاد پوستی هم می شه.

افزایش طول ناخنا ممکنه به وسیله ناخنای پلاستیکی که کل ناخن یا انتهای ناخن رو می پوشونه انجام شه؛ این ناخنای مصنوعی با چسبایی چسبونده می شه که شامل methacrylate هستن که ماده ای حساسیت زاست و ممکنه باعث شکاف و ترک ناخن شه؛ پوش,ندن ناخنا به وسیله چسب به دلیل وجود آکریلات در ترکیبات اونا از دید طبی و پزشکی عوارضی مثل پوسته ریزی، تغییر بافت ناخن و عفونتای قارچی به خصوص کاندیدا رو به وجود می آورد و به جز در آدمایی که بافت ناخن در اونا به دلیل ژنتیکی یا مریضی از بین رفته، پیشنهاد نمی شه.

صورتی آراسته داشته باشین

این روزا آقایون دیگه کمتر به ضدآفتاب احتیاج دارن چون که مد با خود سبک جدیدی رو روی کار آورده و اون چیزی نیس جز ریش و سبیل بلند! مسلمه که ریش از پوست در برابر آسیبای محیطی مثل سرما و باد مراقبت کرده و مانند یه جور ضدآفتاب عمل می کنه طوری که هرچه تراکم ریش بیشتر باشه انگار که SPF ضدآفتاب بیشتره. واقعا، اشعه های آفتاب به موی صورت برخورد کرده و می شکنن درنتیجه به پوست آسیب نمیرسونه.

عفونت دهن

اما تموم این فواید به شرطی به دست میاد که آقایون فرصت کافی واسه رسیدگی به بهداشت ریش خود رو داشته باشن وگرنه این مدل زنده شده پس از سالای طولانی، افراد رو با مشکلات زیادی مواجه می کنه. کارشناسان می گن ریش بلند مکان خوبی واسه رشد باکتری هاست طوری که این باکتریا ممکنه به دهن هم راه پیدا کنه و باعث مریضی شه. ویروسایی که لا به لای ریش بلند می شینن می تونن خیلی راحت در اثر تماس به افراد دیگه منتقل شن.

التهاب پوست

از دیگر خطرات ریش بلند میشه به عفونت پوست اشاره کرد اینطوری که رشد ناجور موها باعث التهاب و عفونی شدن فولیکولای مو می شه در حالی که سطح پوست زیر ریش دیده نمی شه و این مسئله منتهی به شدید شدن التهاب فولیکول و در آخر عفونت پوست می شه.

ایجاد خاطرات بد

آدمایی که ریش بلندی دارن در بعضی شرایط با دشواریای بیشتری رو به رو هستن که ممکنه خاطرات بدی از اونا بر جای گذارد. مثلا ممکنه تو یه میهمانی هنگام غذا خوردن متوجه افتادن خرده هایی از غذا لا به لای ریش خود نشن واین موضوع علاوه بر ایجاد آلودگی منتهی به خجالت هم شه.

ریش بلند از اونجا که باعث مخفی موندن لبخند می شه و حتی بعضی وقتا باعث ترس بچه ها می شه ممکنه چهره مثبتی به فرد نده و از محبوبیت فرد کم کنه. ریش بلند هم اینکه سن فرد رو زیاد نشون داده و فرد رو خمشگین نشون میده. بر این پایه اگه بازم می خواید ریش بلند داشته باشین حتما روزانه ریش خود رو با آب و شامپو بشورید، شونِه کنین و در حد متناسب، اندازه اونو کوتاه نگه دارین.

ماهنامه مطب – اردلان آزاد

منبع : دکتر سلام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *