شکایت از وکیل در چه شرایطی امکان پذیره؟ 

شاید اصطلاح تخلف صنفی یا تخلف انتظامی به گوش شما خورده باشه. این اصطلاح واسه اشاره به اعمالی به کار میره که یک فرد به تناسبت شغل خود -یعنی تعلق به یک صنف خاص- انجام می ده. تخلفاتی که واسه وکلا در نظر گرفته شده، به وسیله بقیه، مثلا پزشکان یا قضات قابل ارتکاب نیس؛ عکس این قضیه هم صادقه. مثلا یکی از تخلفات انتظامی قضات اینه که دفاعیات نوشته شده شما رو در پرونده ثبت نکنن. یک وکیل می تونه انجام دهنده این تخلف شه؟ حتما نه.

اما این تخلفاتی که می تونه به شکایت شما از وکیل تون منجر شه چیه؟ این شکایت رو در کدوم منبع می تونین مطرح کنین؟ این نوشته رو بخونین تا با نحوه شکایت از وکیل آشنا شید.

 

درباره انتخاب وکیل قبلا صحبت کردیم اما به هر حال ممکنه بعد از انتخاب وکیل، مشکلاتی به وجود آید، وکیل شما رعایت امانت نکنه یا به دلایل دیگر، تخلفی ازش سر بزنه. در قدم اول اجازه بدین این تخلفات رو با هم مرور کنیم.

تخلفات انتظامی وکلا

این تخلفات نسبت به طیف گسترده ای از آدما و افراد قابل ارتکاب هستن. مثلا اگه یک وکیل، پروانه ی وکالت خود رو تمدید نکنه و حق کانون رو پرداخت نکنه یا در شهری که پروانه ی وکالتش واسه اونجا صادر نشده دفتر وکالت برقرار کنه انجام دهنده تخلف انتظامی شده. اما هیچ کدوم از این دو تخلف ارتباطی به موکل پیدا نمی کنه و واسه اون مشکلی ایجاد نمی کنه. اما اگه سند یا وجهی به وکیل خود میدید، ازش رسید دریافت کنین. خودداری وکیل از دادن رسید، یکی از تخلفات انتظامیه. یکی دیگر از تخلفات وکیل که می تونه به ضرر موکل تموم شه، خودداری وکیل از شرکت در جلسات دادگاه. باید بدونین وکیل شما می تونه هر زمان که بخواد از پرونده ی شما بی خیال شو اما اگه این کار رو زمانی بکنه که شما وقت کافی واسه معرفی وکیل جدید نداشته باشین، انجام دهنده تخلف انتظامی شده. اما این دست تخلفات، تخلفات سنگینی به حساب نمی رن. تخلفات سنگین تر وکلا می تونه شامل این موارد باشه:

  • افشای اسرار موکل (وکیل شما امین شماس)؛
  • نبود تحویل یک نسخه از وکالتنامه به موکل (حتما نسخه مربوط به خود رو پر شده، تحویل بگیرین)؛
  • تبانی با طرف دعوا و خیانت به موکل (این سنگین ترین تخلف یک وکیله و اون رو واسه همیشه از وکالت محروم می کنه)؛
  • قبول وکالت علیه موکل سابق در همون موضوعی که وکالت اونو بر عهده داشته؛
  • انتقال قرارداد حق الوکاله به دیگری (یعنی وکیل شما، طلب خود رو به شخص دیگری انتقال بده تا اون از شما دریافت کنه).

همونجوریکه گفته شد و پیداست، تخلفات انتظامی وکلا همه در یک درجه قرار ندارن. این تخلفات طبق مجازات شون در شش گروه دسته بندی می شن. ارتکاب چندباره ی بعضی از اونا باعث می شه تا بار بعد مجازات بیشتری واسه وکیل متخلف در نظر گرفته شه. فهرست همه این تخلفات رو می تونین در پایگاه اینترنتی کانون وکلای دادگستری به شکل جداگونه ببینین.

مجازاتای انتظامی وکلا

همونجوریکه توضیح داده شد، مجازاتای انتظامی وکلا در شش گروه قرار دارن. سبک ترین این مجازاتا اخطار کتبی به وکیل متخلفه. مجازات بعدی توبیخ وکیل با درج در پرونده. این مجازاتا واسه تخلف از نظاماتیه که کانون واسه وکلا تعیین می کنه. چیزی مثل به آیین نامهای داخلی. مجازات گروه سوم، توبیخ وکیل با درج در روزنامه رسمی و مجله کانونه. روشنه که هیچ وکیلی دوست نداره در صورتی که اسمش در گوگل جست وجو شه، روزنامه رسمی توبیخش بالا بیاد! این مجازات وکلاییه که مثلا در جلسه ی رسیدگی حاضر نشده ان یا رسید اسناد موکل رو به اون تحویل نداده ان. مجازات انتظامی درجه چار، سقوط درجه. حتما دیده و شنیدین که وکلا خود رو وکیل پایه یک دادگستری معرفی می کنن. درصورتی که ایشان انجام دهنده تخلفاتی مثل اظهارات غیرمحترمانه نسبت به موکل، طرف دعوا، وکیل طرف دعوی و قاضی و کارمندان دادگستری شن، از وکیل پایه یک به وکیل پایه دو سقوط درجه پیدا می کنن و دیگر نمی تونن در همه پروندها قبول وکالت کنه. مجازات درجه پنج، ممنوع بودن از وکالت از سه ماه تا سه ساله. بدیهیه که وکیل در صورتی که نیاز باشه در این مدت به محاکم مراجعه کنه باید از طرف خود بی خیال شو. این مجازات واسه افشای اسرار موکل و چند تخلف دیگر در نظر گرفته شده. اما سنگین ترین مجازات انتظامی، همونجوریکه قابل حدسه، محرومیت دائم از شغل وکالته. این مجازات واسه شدیدترین تخلفات در نظر گرفته شده که مهم ترین اونا خیانت وکیل به موکلشه.

کجا شکایت کنیم؟

فرض کنیم که این اتفاق تلخ افتاد و وکیل ما انجام دهنده تخلفی شد که با عنوان تخلف انتظامی قابل تعقیبه؛ ما باید به کجا مراجعه کنیم؟ منبع صالح واسه شروع رسیدگی، دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستریه. بسته به اینکه وکیل شما پروانه ی کدوم شهر یا کانون رو داره، باید به کانون همون محل مراجعه کنین اما کانون وکلای دادگستری مرکز، شامل تهران و شهرهای دور تهران، در میدون آرژانتین واقعه. با مراجعه به دادسرای کانون و تقدیم شکایت، این منبع رسیدگی رو شروع می کنه و پس از احضار وکیل و بررسی دلایل دو طرف آخرش رأی رو صادر می کنه. این رأی قابل تجدیدنظر در دادگاه انتظامی قضاته.

در نظر داشته باشین که وکیل شما موظف به امانتداری و پایبند به شکل دادن بهترین دفاع از شماس. اما در این رابطه موکلین هم مسئولیتایی دارن. از اون جمله، راستی با وکیل، عمل به تعهدات پولی و نبود انتقال استرس و نگرانی به ایشانه. در نظر داشته باشین که بهتره هر مشکلی رو قبل از بردن به مراجع انتظامی و قضایی، با صحبت و صلح حل کنیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *