ضررهای انجام چند کار با هم واسه مغز 

شاید شمام شنیده باشین که انجام دادن چندوظیفه با هم مشکل سازه، اما نتایج تحقیقات جدید نشون میدن که انجام دادن با هم چند کار، کارکرد آدم رو نابود می کنه و تازه ممکنه به مغز هم آسیب وارد کنه.

تحقیقی که در دانشگاه استنفورد در مورد ی چندوظیفگی انجام شده نشون می ده که انجام دادن چند کار به شکل با هم در مقایسه با تمرکز کردن روی یک کار، استفاده کمتری به دنبال داره. ، محققان پی بردن کسائی که به شکل عادی در خطر بمبارانی از اطلاعات الکترونیکی از چندین و چند راه هستن، در مقایسه با اون افرادی که اول یک کار رو تموم می کنن و بعد به سراغ کار بعدی می رن، نه می تونن به همون خوبی حواس شون رو به کاری جمع کنن، نه از حافظه ی خوبی برخوردارن و نه اینکه موقع محول شدن یک وظیفه ی جدید کارکرد قابل قبولی نشون میدن.

چندوظیفگی مهارته؟

اما اگه بعضی افراد به شکل خاصی از قدرت چندوظیفگی بهره مند باشن چه؟ دانشگاه استنفورد تحقیقاتی در این مورد انجام داده. نحوه ی کار بدین صورت بود که محققان افراد رو طبق میزان تمایل شون به چندوظیفگی به چند دسته تقسیم کردن. مقایسه هایی که بین این دسته ها انجام شد نشون داد اونایی که بیشتر از همه به چندوظیفگی باور داشتن و تعداد کارهای بیشتری رو به شکل با هم انجام می دادن، از واسه کیفیت چندوظیفگی، در مقایسه با کسائی که دوست داشتن کارا رو تک تک بکننن، به مراتب بدتر بودن.

دلیل چی بود؟ کسائی که به چندوظیفگی خو گرفته بودن به خاطر این بدتر بودن که سخت تر می تونستن افکارشان رو سازماندهی کرده و اطلاعات بی ربط رو فیلتر کنن. پس هنگام محول شدن وظیفه ی جدید کُندتر عمل میکردن. ای دل غافل!

چندوظیفگی کارکرد و موثری مغز رو پایین می آورَد چون مغز فقط میتونه در یک زمان روی یک کار تمرکز کنه. وقتی بخواهید با هم ۲ کار رو با هم بکنین، مغز بی این ظرفیته که بخواد هر دوی اونا رو با موفقیت اجرا کنه.

چندوظیفگی IQ رو پایین میاره

نتایج این تحقیقات دانشگاه استنفورد نشون دهنده ضررهای بیشتری هم بود. چندوظیفگی نه تنها باعث کنه شدن سرعت آدم می شه، بلکه IQ رو هم پایین میاره. مطالعه دیگری که در دانشگاه لندن انجام شده بود نشون می داد شرکت کنندگانی که درزمان انجام وظایفِ شناختی شون، چند وظیفه رو یکجا انجام داده بودن، اونقدر نمرات IQ ضعیفی از خود به جای گذاشته بودن که انگار ماریجوانا کشیده بودن یا شب قبلش اصلا نخوابیده بودن. در این آزمایش IQ مردها بالغی که چند کار رو به طور با هم انجام داده بودن، ۱۵ نمره افت کرده بود. یعنی میزان هوششون در حد یک بچه ۸ ساله سقوط کرده بود.

پس دفعه ی بعد که خواستین وسط جلسه از فرصت استفاده کرده و ایمیلی واسه رئیس تون بفرستید، یادتون باشه که ظرفیت شناختی مغزتون در حدی پایین اومده که انگار به یک بچه ۸ ساله سپرده اید تا اون نامه رو براتون بنویسد.

آسیب مغزی به خاطر چندوظیفگی

خیلی وقت بود که تصور می شد، آسیبای شناختی وارد شده به مغز در اثر چندوظیفگی، چیزی موقتیه، اما تحقیقات جدید خلاف این تصور رو ثابت کرده. محققان دانشگاه ساسکس انگلستان با گرفتن عکس MRI از مغز کسائی که از چند وسیله الکترونیکی به شکل با هم استفاده می کنن (مثلا در بین تماشای تلویزیون، با گوشی پیامک میدن)، دریافتند کسائی که چندین کار رو یکجا انجام می دن، در قشر کمربندی قُدامی مغزشون، تراکم سلولی کمتری مشاهده می شه (ناحیه ای از مغز که مسئول کنترل احساسات و شناخت و حس همدلیه).

البته در این مورد نیاز به تحقیقات بیشتری هست تا دقیقا فهمیده که چندوظیفگی از نظر فیزیکی به مغز آسیب میرسوند یا نه (منهای این آسیب مغزیِ فعلی که آدما رو با استعداد به چند وظیفگی می کنه) اما هر چه که هست میدونیم این کار آثار منفی ای از خود برجای می ذاره. کِپ کی لوه، متخصص اعصاب و روان و نویسنده ی ارشد تیم تحقیقاتی در مورد ی مشکلات چندوظیفگی می گه: «به نظر من خیلی مهمه که این آگاهی رو در بین مردم به وجود بیاریم که بدونن این روش فعلی استفاده از وسایل الکترونیکی ممکنه باعث تغییر نحوه ی فکر کردن مون بشه و احتمال داره این تغییرات در سطح ساختار مغزی به اتفاق بپیوندند.»

از این یافتهای جدید چه چیزی یاد می گیریم؟

اگه با استعداد این هستین که چند کار رو یکجا بکنین، فکر نکنین که زبل خان شدین. چندوظیفگی عادت خوبی نیس که بخواهید با سر داخلش شیرجه بزنین. کمه کم چیزی که از بابتش مطمئن هستیم اینه که این کار باعث می شه کُند شیم و کیفیت عملکردمون پایین بیاد. حتی اگه بر فرض این کار هیچ آسیبی به مغز وارد نکنه، عادت دادن خود به چندوظیفگی مثل بنزینیه که خالی کنیم روی آتیشِ مشکلاتی مثل نبود تمرکز، نبود سازماندهی و نبود توجه به جزئیات.

به کار بردن چندوظیفگی در جلسات یا بقیه موقعیتای اجتماعی نشون از کمبود خودآگاهی و جامعه آگاهی داره – دو مهارتِ مربوط به هوش هیجانی (EQ) که برخورداری از اونا واسه موفق بودن در محیط کار خیلی حیاتیه. سایت TalentSmart با تحقیق روی بیشتر از ۱ میلیون نفر به این نتیجه رسیده که ۹۰ درصد از اون افرادی که کارکرد خیلی خوبی در سر کار دارن، EQهای بالایی دارن. حالا اگه نتیجه این یافته رو بذاریم کنار نتیجه های تحقیق دانشگاه ساسِکس که می گفت چندوظیفگی به قشر کمربندی قُدامی مغز آسیب می زنه (یعنی معبد EQ در مغز)، اون وقت میشه گفت چندوظیفگی EQ رو هم پایین میاره.

پس هر موقع که خواستین چند وظیفه رو یکجا با هم به سیخ بکشین، یادتون باشه که نه تنها دارین روی کارکرد لحظه ای خودتون اثر بدی می ذارین، بلکه ممکنه به اون قسمت از مغزتون هم که واسه موفقیتای آینده به اون نیاز مبرم دارین، آسیب وارد کنین.

برگرفته از: forbes

تغییر رو در زندگی خود احساس کنین: در زمان کمتر، چندبرابر بیشتر کار کنین۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *