صلاحیت دادگاه انقلاب در چه مواردیه؟

واسه شناختن صلاحیت دادگاه انقلاب در اول باید به شکل کلی معنی صلاحیت دادگاها رو بدونیم و پس از اون به موارد خاص صلاحیت دادگاه انقلاب بدیم. با ما باشین تا دراین باره بیشتر بدونین.

صلاحیت چیه؟

برداشت راحت ی ما از واژه صلاحیت به دور از معنی حقوقی اون نیس. در فرهنگ فارسی دهخدا صلاحیت به معنی لیاقت، درخوری، سزاواری و اهلیته. اینا همون معنی حقوقی صلاحیت رو دربردارند. دادگاه باید لیاقت رسیدگی به یک پرونده رو داشته باشه تا بتونه در مورد اون حکم صادر کنه. این لیاقت رو قانون به یک دادگاه اعطا می کنه. قاضی دادگاه بر مبنای همین صلاحیت حق رسیدگی داره و می تونه با استفاده از اون، قانون رو اعمال کنه. این لیاقتِ اعطایی از طرف قانون اون قدر مهمه که اگه دادگاهی بی صلاحیت به پرونده ای رسیدگی کنه حکم ارسال شده اعتبار نداره و به اجرا گذاشته نمی شه. دادگاهای کیفری صلاحیت رسیدگی به جرایم رو دارن. هر دادگاه صالحه تا به طیف خاصی از جرایم رسیدگی کنه، جرم هم باید در محدوده جغرافیایی دادگاه رسیدگی کننده اتفاق افتاده باشه.

دادگاه انقلاب؛ دادگاهی با صلاحیت خاص کیفری

دادگاه انقلاب یکی از دادگاه هاییه که در کشور ما صلاحیت خاص کیفری داره. گرچه دادگاهایی مثل دادگاهای کیفری یک هم طبق میزان مجازات مشخص و خاصی شایسته ی ارسال حکم هستن اما صلاحیت دادگاه انقلاب طبق جرایم خاصی تعیین می شه که ارزشا و هنجارهای مهمی رو نقض می کنن. پس از انقلاب اسلامی تحولات و جریانای خیلی در جامعه ی ایرونی به وجود اومد و پایه حکومت اسلامی و امنیت داخلی و خارجی رو مورد تهدید قرار داد. محاکمه ی جرایمی که این هنجارها رو نقض می کرد لازمه نگاه ویژه ی قضایی به اونا بود که با تأسیس دادگاه انقلاب این مهم ممکن شد.

جرایم در صلاحیت دادگاه انقلاب

۱. اولین طیف از جرایمی که در این قانون مشمول صلاحیت دادگاهای انقلاب هستن جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی ان که شامل محاربه و افساد فی الارض، بَغی، تبانی و جامعه علیه حکومت اسلامی، احراق و خراب کردن اموال و اقدام مسلحانه به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامیه. دادگاه انقلاب حافظ حاکمیت نظام جمهوری اسلامیه و هر عملی در جهت تضعیف امنیت جامعه و قدرت حکومت اسلامی به شکل ویژه در این دادگاه رسیدگی میشه.

محاربه و افساد فی الارض جرایمی هستن که در مورد اول با کشیدن اسلحه، امنیت داخلی جامعه رو به خطر میندازن یا در مورد دوم یعنی افساد فی الارض باعث صدمات خیلی در سطح وسیع در کشور می شن. بغی،تبانی و جامعه علیه حکومت اسلامی هم پایه حکومت اسلامی رو هدف قرار میدن و در جهت براندازی یا تضعیف اون هستن. بغی اون طور که در قانون مجازات اسلامی تعریف شده قیام مسلحانه علیه پایه نظام جمهوری اسلامیه. تبانی و جامعه علیه حکومت هم هرگونه سازماندهی واسه براندازی حکومت اسلامی رو شامل می شه.

۲. مورد دیگری که در صلاحیت این دادگاه توهین به مقام معظم رهبری و همچینن بنیانگذار انقلاب اسلامی، امام خمینیه.

۳. با توجه به حساسیت مواد مخدر و روانگردان، کلیه ی جرایم مربوط به اونا که شامل حمل، نگهداری، ساخت و قاچاق اونا می شه مشمول صلاحیت خاص این دادگاه. علاوه بر اون با توجه به اثرات مخربی که قاچاق اسلحه و مهمات و موادی چون اسپری اشک آور و شوکرهای برقی دارن قاچاق این نوع از شکلای مختلف هم با عنوان شکلای مختلف و مواد تحت کنترل در صلاحیت این دادگاه. این در حالیه که جرم قاچاق آدم مشمول این صلاحیت ویژه نیس.

۴. ممکنه با تصریح قوانین دیگر هم جرایم مختلفی در صلاحیت این دادگاه قرار بگیرن. مثل رسیدگی جرایم مربوط به قانون تأمین پولی تروریسم که در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار گرفتن.

محل قرار گرفتن دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب در مرکز هر استان تشکیل می شه؛ مگه اینکه رئیس قوه قضاییه تشکیل اونا رو در شهرهای دیگر استان هم لازم بدونه. واسه اینکه به دادگاه انقلاب مراجعه کنین تنها کافیه بدونین که شعبه ای از اون در شهر محل زندگی شما تشکیل شده یا نه. اما تو تهران واسه مراجعه به دادگاه انقلاب باید به خیابون شریعتی، اول خیابون معلم مراجعه کنین. البته فراموش نکنین که باید هنگام مراجعه شماره پرونده ای که به خاطرِ اون به دادگاه انقلاب می روید و کارت شناسایی معتبری همراه خود داشته باشین حفظ شئونات اسلامی هم مثل باقی دادگاهای ایران مهمه.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *