پایان نامه با واژه های کلیدی اثر ادبی و هنری

فیزیکی است منتهی با تحول و پیشرفت زمان موارد و مصادیقی پیدا می شوند که استقلال از ابعاد فیزیکی اشیا را در مالیت بهتر نشان می دهند و پول با پشتوانه تولید ملی ، پول الکترونیکی ، حساب بانکی ، سرقفلی ، حق ادبی و هنری ، حق اختراع و امثال این ها همگی در فضا و مفاهیمی متفاوت با صرفاً فضاو مفاهیم سه بعدی و ساده معنا واقعیت پیدا می کند و باید در ساختاری از تمدن و جامعه بشری که در آن علاوه بر ابعاد فیزیکی بعدهای اقتصادی ، تجاری و تکنولوژی هم مطرحند و موجب آشکار شدن واقعیاتی می شود که در زمین خالی یا جامعه ساده وجود ندارد ، به دنبال آنها گشت .
موجبی ندارد که هرچیزی را که عرف مستقر عقلا در جامعه کنونی و جامعه آینده به تحولات گسترده مال محسوب می کند ،علم حقوق از شناخت آن دریغ ورزد . هرچه عقلا به آن رغبت می کنند وآن را مبادله کنند مال است و شاید عرف آینده تعریف جامع تری را با عنایت به مصادیق جدید ارائه دهد.در نرم افزار نیز مال و دارایی مهمتر از خود نسخه نرم افزار آن امکان اختصاصی و انحصاری است که پدید آورنده در تولید محصول دارد و به وی این فرصت را می دهد تا هم از سرمایه گذاری انجام شده بهره بگیرد و هم توجیهی برای آمادگی دائمی جهت رفع عیوب و تکامل نسخه های فروخته شده داشته باشد ودراین طریق هزینه های مستمر و جدید کند، واز طرف دیگر تشویقی برای او و سایرین باشد تا با سرمایه گذاریهای مناسب امکان رشد و توسعه این صنعت واز طرف دیگر جامعه را فراهم سازند و جامعه نیز پیوسته ، در سایه احترامی که به حقوق تولیدکنندگان می گذارد ، از محصولات جدیدتر و مفیدتری بهره مند شود.
فصل دوم:بررسی مالکیت معنوی در نرم افزارهای کامپیوتری
مبحث اول:حقوق پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای
از مسائل حساسی که در شرایط کنونی برای رشد حرفه ای صنعت نرم افزارهای رایانه ای در کشور قابل بحث و برنامه ریزی جدی تر است ، قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای است . فقدان این حقوق ، تکثیر غیر مجاز برنامه ها و استفاده رایگان ازآن ، سرمایه گذاری رادراین صنعت با مشکل جدی مواجه کرده بود عدم امنیت ارائه خلاقیت های فکری دراین زمینه به دلایل ذکر شده و خلاء نبوده نامه های مورد نیاز با خرید محصولات خارجی با مشکلات خروج ارز و پشتیبانی های هزینه های چند برابر ، در زمان بیشتر و کیفیت کمتر انجام می شود ، برنامه ریزی اجرایی تدوین و سازماندهی قوانین این حقوق از اواخر سال1370 در دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک شروع شد و پس از 9 سال ، سرانجام قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای در تاریخ 10/10/1379 به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان رسید . درتاریخ 12/10/1379 ابلاغیه ریاست محترم جمهوری اسلامی جناب آقای سید محمد خاتمی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور جهت اجرا انجام گرفته و قانون مذکور لازم الاجرگردید. این قانون تنها برای نرم افزارهای به تائید رسیده شورای عالی انفورماتیک که محصول داخلی باشد ، قابل اجرا است و هنوز در ارتباط با نرم افزارهای خارجی درایران قانونی وضع نشده است .
در تاریخ 19/2/1375 آئین نامه عدم نیاز به اخذ مجوز شورای عالی انفورماتیک در خصوص ورود رایانه و تجهیزات مربوط توسط مسافران جهت مصرف شخصی با رعایت جنبه غیر تجاری توسط اداره کل مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی به شورای عالی انفورماتیک ابلاغ شده است طبق مقررات این آئین نامه :
ورود ریز رایانه ها موسوم به رایانه شخصی یا pc و یک سری تجهیزات جانبی آنها (چاپگر ، صفحه کلید و صفحه نمایش) هر یک فقط دستگاه وبرای یک بار به صورت بار همراه مسافر و جهت مصرف شخصی وارد کننده نیاز به مجوز شورای عالی انفورماتیک ندارد .
ورود و خروج نوار و دیسکت های مغناطیسی ودیسک لیزری حاوی نرم افزار و اطلاعات در حد نیاز شخصی وارد کننده نیاز به اخذ مجوز از شورای عالی انفورماتیک کشور ندارد.قوانین حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای درکشورهای مختلف یکسان نیست به طوریکه بعضی از کشورها مانند انگلستان نرم افزارها را جزو قوانین حق مولف گنجانده وبرخی دیگر مانند ایران ، برای حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای قوانین جداگانه ای تصویب کرده اند .
در مقررات موافقتنامه جنبه های مرتبط با تجارت حقوق مالکیت فکری و طبق ماده 10 ، صریحاً برنامه های رایانه ای و گردآوری داده ها جزو حق مولف واز مقوله های آثار ادبی محسوب می شوند.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

مبحث دوم:تاریخچه حفاظت ازنرم افزاردرجهان:
مانندتمام ابزارهای کامپیوتری قوانین مالکیت معنوی در رابطه با نرم افزارهاروزبه روز به سوی تغییرجستن پیش می رود.در1960 و اوآیل 1970 ،قانون فدرال مالکیت معنوی متوجه شد که مالکیت معنوی شامل نرم افزارهای کامپیوتری نمی شود،در نتیجه فروشندگان نرم افزارها برای محافظت وحمایت از برنامه های خود2 راه راپیش گرفتند:1.فروش از طریق قوانین محرمانه تجاری 2.بستن قراردادهای تجاری.
اماآنها با مشکلاتی روبرو بودند:اگرآنها نسخه های متعدد یک برنامه رابه هر کسی که تقاضا می کرد می فروختند،چه تضمینی داشت که آن برنامه بین آن دو نفر بصورت محرمانه باقی بماند وپخش نشود؟پاسخ جواب این بود؛درجای که ممکن بود برنامه به صورت گسترده ای توزیع شود،باید تمام نسخه های فروخته شده دارای یک کد جداگانه باشند؛کدها طوری قرار می گیرند بر روی نرم افزارها که خواندن آنها برای انسان ها غیرممکن بود مگر توسط دستگاههای مخصوص که هزینه های زیادی را دربرمی داشت.

ازآنجا که بسیاری از دادگاه ها در تاریخ در رابطه با حقوق معنوی نرم افزارهای کامپیوتری به طور گسترده حمایت کرده اندمی توانیم در حقیقت بستن قراردادهای محرمانه تجاری را یکی از روش ها بدانیم و نرم افزارها بدین وسیله حمایت خود را به دست آورند. این زمینه از قراردادهای حقوقی اختصاصی بودند.
فروشندگان نرم افزارها در واقع افشا می کنند اسرار تجاری خود را به وسیله فروش آنها به هر کسی که از آنها تقاضا کند.برای اثبات ادعا های خود و اینکه فروشندگان بتوانند راحت تر قرارداد های تجاری با مشتریان خود امضاء کنند آنها قوانینی را ایجاد کردند که به وسیله آن مجوز فروش نرم افزارهایشان را به دست آوردند.از آنجا که مجوز شامل قوانینی بود که در آن ذکر شده بودمشتری باید اسرار نرم افزار را بصورت محرمانه نزد خود نگه دارد وآنها را فاش نکند،دادگاه های زیادی حمایت کردند از اینکه مشتری حق فاش کردن اسرار را ندارد و باید آنها را بصورت راز نگهدارد در غیر اینصورت مرتکب تخلف شده است و باید طبق قراداد خسارت پرداخت نماید.بنابراین،این کار باعث شدکه فروشندگان نرم افزارها بدنبال راه های جایگزین بیشتری برای محصولات خود بگردند تا بتوانند با آسودگی بیشترآنها را در اختیار مشتریان قرار بدهند.

مبحث سوم:نحوه بوجود آمدن قوانین حفاظت از کپی رایت نرم افزاردرجهان
قانون کپی رایت در اصل به منظور جلوگیری از چاپ غیرمجاز کتاب به وجود آمد.تا حدود زیادی، بحث کپی رایت هنوز ریشه های ادبی خود را نشان می دهد.قانون کپی رایت؛به منظور حفاظت از آثارفیزیکی مؤلفان خلاق طراحی شده بودتا بتواند جلوی کپی کردن آن آثار را بگیرد.می توانیم قوانین کپی رایت درزمینه آثار فیزیکی را پیش زمینه به وجود آمدن قوانین کپی رایت در مورد نرم افزارهای کامپیوتری بدانیم.اگر به آرای دادگاه ها در جهان نگاه کنیم اغلب بیهوده به دنبال شباهتهایی بین کپی رایت فیزیکی برای اجرا در پرونده های مربوط به نرم افزارهای کامپیوتری بوده اند.
یک اصل اساسی از قانون کپی رایت وجود دارد که بیان می دارد که کپی های غیرمجاز مجاز نیست. کپی کردن غیرمجاز نه تنها تجاوز به اساسنامه است بلکه در واقع تحریف کردن جوهر وبیان نویسنده ،بدون استفاده از کلمات واقعی نویسنده است.درواقع،حفاظت برای کارهای کپی رایت وگسترش آن فراتر از زبان وبیان خاص و به طور خلاقانه انجام می شود شامل:جمع آوری کردن،مرتب کردن،سازماندهی کردن درباره یک کار و در واقع جمع آوری عقاید و احساسات.
علاوه براین زمانی که کپی کردن با شواهد مستقیم قابل اثبات نباشد،ممکن است از طریق اثبات وجود نسخه کپی شده و داشتن تشابه بین 2 اثر اثبات شود.
نه همه کپی رایت ها به سطح تخلف ازحقوق کپی رایت افزایش می یایند.بااین حال،چندین اصل مهم دررابطه با کپی رایت برای مالکان آثار در رابطه با آثارشان وجو دارد.

اولین ومهم ترین اصل این است که شاکی کپی رایت باید اثبات کند که متهم یک تخلف کپی رایتی را انجام داده است. مخصوصا ممکن است مالک حق کپی رایت به نظرات خود از آن اثر اشاره کند نه به کارشخص مقابل،اما او باید معنای مخصوص خود را از بیان نظرات را به طور واضح شرح دهد. علاوه براین،حفاظت از کپی رایت نمی تواند به هرپخش از کار که متشکل از وقایع غیرحمایتی است گسترش پیداکندوآن بخش ها را در برنمیگیرد. بعنوان مثال ذخیره کردن کتاب ها یا تم های هنرمندانه یا یه کاربردن عباراتی که به اندازه کافی خلاقانه نیستند ومالک کپی رایت صلاحیت برای حفاظت ازآنها را ندارد.
درنهایت کپی کردن جرم نیست،مگردرصورتی که کپی کردن اثر موردتوجه باشد وشخص حق کپی برداری از اثر مورد نظر را نداشته باشددر اینصورت کپی کردن جرم محسوب می شود.
درزمینه نرم افزارهای کامپیوتری هر یک از عناصر اساسی قانون کپی رایت تاکنون به زحمت برقرار شده اند.پس از تصویب قانون کپی رایت در سال 1976 برای همگان واضخ بود که این قوانین تمام برنامه های کامپیوتری را در برنمی گیرد. کمیسیون کنگره (contu) دراستفاده از فن آوری جدید در رابطه با آثار دارای حق تکثیرتوصیه می کند که قانون کپی رایت برای حفاظت از نرم افزارهای کامپیوتری بایداصلاح شود.در سال 1980 توصیه های کمیسیون کنگره کلمه به کلمه در اساس توسط کنگره به تصویب رسید. پس از اصلاحات سال 1980،ایجاد حفاظت از برنامه های کامپیوتری یک فرایند طولانی مدت بود.دادگاه ها به طور جداگانه حفاظت از کپی رایت،کد منبع،کد شیء،نرم افزارها یا سخت افزارها،برنامه های کاربردی و سیتم عامل ها رادر دست گرفتند.با این حال،کمیسیون بصورتی قاطع بیان کرد که برنامه های کامپیوتری آثار ادبی نیستندکه به معنای واقعی کلمه کپی شوندبلکه مهم خروجی برنامه است که بصورت آثار سمعی وبصری است ونباید کپی شوند،بلکه باید از آنها محافظت کرد.
مبحث چهارم:ثبت نرم افزارهای رایانه ای به عنوان اختراع
قوانین برخی از کشورها در قبال اختراع محسوب شدن نرم افزارهای رایانه ای موضع صریح اتخاذ کرده و بعضی موضع خاصی نگرفته اند . قانون گذار انگلستان نمونه ای از گروه اول و قانون گذار آمریکا نمونه ای از گروه دوم است . بند 2 ماده 1 قانون اختراع انگلستان در انتهای مورد 3صریحاً نرم افزارهای رایانه ای را از شمار اختراعات خارج ساخته است و برنامه های رایانه ای را اختراع نمی داند . البته با توجه به بند 5 همان ماده قانون و بحث هایی که در کشور انگلستان دراین زمینه مطرح است شاید بتوان گفت مقصود آن است که نرم افزارهای رایانه ای مادام که روی کاغذ و یا به عنوان یک برنامه مطرح است نمی تواند یک اختراع باشد اما با تضمین برنامه رایانه ای می تواند شرایط اختراع را پیدا کند و مشمول حق اختراع شود در کانادا نیز وضعیت مانند انگلستان است در حالی که در استرالیا هنوزبرعکس این قضیه غالب است .
در مورد این که آیا لازم است نرم افزار ثبت شود یا خیر باید گفت ثبت هیچ اثر ادبی و هنری لازم نیست . نرم افزار هم همین طور یعنی برعکس حق اختراع که تا ثبت نشود ، مخترع صاحب آن حق شناخته نمی شود . درآثار ادبی وهنری چه ثبت بشود و چه ثبت نشود . اگر کسی بتواند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *