شوکران خیانت در کمین خونواده های ایرونی

خیانت همسر یکی از نا آرومی زاترین شرایط در زندگی مشترکه. در سالای گذشته موضوع پایبندنبودن زن و شوهر نسبت به همدیگه، به معضلی اجتماعی تبدیل شده. در این بین، یکی از مهم ترین و چالشی ‏ترین عوامل جدایی و طلاق همسران، «خیانت» است. اگه سری به دادگاهای خونواده و مراکز مشاوره خونواده بزنین، با صحت این واقعیت تلخ روبه رو میشید.

رابطه فرازناشویی طیف زیادی از روابط، از پیام‏ های مخفیانه گرفته تا روابط جنسی حروم رو شامل می شه. با ما همراه باشین تا با تعریف خیانت، دلایل تمایل به اون و راه های راحت ی پیشگیری از اون آشنا شید.

تعریف خیانت و شکلای مختلف اون

خیانت در فرهنگ ‏ها و جوامع مختلف و طبق نگاه ذهنی هر فرد تعاریف متفاوتی داره اما به طورکلی به هر رابطه مخفیانه و لذت جویانه ی ذهنی، کلامی، رفتاری یا جنسی با فردی غیر از همسر، خیانت میگن.

۱. خیانت ذهنی

در این شکل از خیانت فرد همیشه تو ذهن و تخیلاتش به شخصی دیگر فکر می کنه و شریک زندگی اش رو با فرد ایده آلِ ساخته ی ذهنش مقایسه می کنه و درنتیجه در مورد همسر به مشکل برمی خورد و رابطه شون سرد می شه.

۲. خیانت کلامی

در خیانت کلامی، همسر به شکل تلفنی یا اینترنتی یا در هر موقعیتی که فراهم شه، با جنس مخالف صحبت می کنه و گرم میگیره. متأسفانه الان به دلیل وجود اینترنت، رابطه جنسی کلامی و حتی ویدئویی خیلی بیشتر و عادی تر از گذشته شده.

۳. خیانت رفتاری

منظور از خیانت رفتاری، رابطه فیزیکی و جنسی با فردی غیر از همسره که در این حالت بیشتر خیانت ذهنی و کلامی رو هم شامل می‏ شه.

چرا خیانت رو به افزایشه؟

طبق گزارشای سایت آماری استاتیستا، میزان خیانت در کشورهایی ازجمله فنلاند (۳۶ درصد)، بریتانیا (۳۶ درصد)، اسپانیا (۳۹ درصد)، بلژیک (۴۰ درصد)، نروژ (۴۱ درصد)، فرانسه (۴۳ درصد)، آلمان (۴۵ درصد)، ایتالیا (۴۵ درصد)، دانمارک (۴۶ درصد) و تایلند (۵۱ درصد) گزارش شده. طبق تحقیقات میدونی انجام شده، آمار خیانت در جامعه ی ایران هم به سرعت رو به افزایشه، اما هنوز آمار دقیق و قابل اتکایی درباره اون وجود نداره.

با تغییر سبک ازدواج از روش سنتی به مدرن و افزایش عقاید سکولاریسم (دنیا گرایی) و سُست شدن اعتقادات مذهبی، میزان کنترل داخلی در روابط هم کاهش یافته و الگوی روابط دچار تغییر شده. شک نداشته باشین کنترل داخلی بیشتر از کنترل بیرونی تأثیرگذاره. هر فرد با توجه به اعتقادات، اخلاقیات و ارزش ‏های داخلی ای که به اونا مقیده، واسه خود چارچوب ‏هایی تعیین می کنه که موضع گیری اونو در حفظ و محافظت حریم شخصی و خانوادگی مشخص می کنه.

دلایل خیانت چیه؟

طبق نظر روانشناسان از بین رفتن عشق و علاقه، نبود جذابیت همسر، سهل انگاری همسر، هوسرانی، عقدهای جنسی، اخلاق و رفتار غیرقابل تحمل همسر، بی خطر شمردن خیانت، زیاده خواهی و تنوع طلبی، اعتمادبه نفس پایین و خودانگاره ی منفی (تصویر ذهنی منفی نسبت به خود)، وجود مشکلات شخصیتی و مشکلات روانشناختی از دلایل اصلی خیانت و بی وفایی همسران به یکدیگره.

نبود یکی بودن بین فردی به دلیل اختلافات خانوادگی، فرهنگی، قومی، طبقاتی، تحصیلی، شرایط نامناسب اقتصادی، نبود تناسب سن، ویژگی‏ های خُلقی و شخصیتی، نبود هماهنگی و کارایی در رابطه جنسی زن و شوهر، نیاز بیولوژیک و روانشناختی، ایجاد شرایط و محیط باز واسه ایجاد روابط فرازناشویی هم می تونن احتمال بروز خیانت رو افزایش بدن.

در بیشتر موارد فقط یک طرف مقصر نیس. بعضی وقتا دلیل بروز خیانت وجود مشکلات، معضلات و کمبودهایی در رابطه اولیهه.

نبود رضایت جنسی زن و شوهر، یکی از کلی ‏ترین دلایل خیانته. متأسفانه در این‏ گونه موارد بیشتر افراد به جای حل کردن مشکل، صورت مسئله رو پاک می کنن. کمبود آموزش‏ های لازم در روابط زناشویی قبل و بعد از ازدواج، می تونه به مسئله ای خیلی جدی تبدیل شه. نبود آگاهی افراد از امکان اجرا روش‏ های آموزشی و درمانی واسه حل مشکلات جنسی و نبود تمایل به اقدام واسه درمان و مراجعه به کارشناسان روانشناسی و سکسولوژی، باعث حادشدن اختلافات زناشویی می شه.

به طورکلی دلایل خیانت رو میشه به شکل زیر دسته بندی کرد:

  1. فرار از اختلاف و فشارهای روانی فردی و خانوادگی؛
  2. فرار از صمیمیت و وابستگی؛
  3. ایجاد روابط موازی واسه فرار از طرح ی رهاشدگی (در طرح یا تله ی رهاشدگی، فرد همیشه توقع داره نزدیک ترین افراد خود رو از دست بده)؛
  4. دور بودن از محیط خانوادگی به خاطر شرایط شغلی؛
  5. سندرم آشیانه ی خالی (این سندرم به شکل احساس افسردگی، ناراحتی و اندوه در والدین و سرپرستانی که بچه هاشون بزرگ شده‏ ان و خونه رو ترک کرده ‏ان، بروز می کنه.)
  6. اعتیاد جنسی: در افراد گرفتار به اعتیاد جنسی در صورت نداشتن روابط جنسی زیاد، علائم محرومیت بروز می ‏کنه که ممکنه با زمینه های ژنتیکی در رابطه باشه.

بعد از خیانت چیکار باید کرد؟

در روابط فرازناشویی که به صیغه شدن یا ازدواج دوم کشیده می شه، اینکه همسر اول به طلاق رضایت بده، مثل اینه که میدون رو به دست حریف بسپارد و حاصل زندگی چندین و چندساله رو به باد بده. از اونجا که در سنای بالا شانس ساختن زندگی دوباره واسه همسر خیانت دیده خیلی کمه، خالی نکردن میدون، با وجود برهم خوردن روابط زناشویی در زندگی اول، صدمات کمتری به دنبال داره مگه اینکه فرد از استقلال پولی و روانی در حد کافی بهره مند باشه. در بیشتر موارد خونوادها، همسر اول فرد رو به رسمیت می شمارند (مگه اینکه از قبل روابط فامیلی خوبی وجود نداشته باشه) و با حضور همسر دوم خیلی آسون کنار نمی‏ آیند و ازدواج در بیشتر مواقع مخفی نگه داشته می شه.

بعضی وقتا هم هردو طرف درگیر رابطه فرازناشویی هستن و با وجود طلاق جنسی و عاطفی بین زن و شوهر، شکل ظاهری خونواده حفظ می‏ شه.

چه افرادی خیانت می ‏کنن؟

در کتاب «حقیقتی در مورد خیانت»، عنوان شده که احتمال بروز خیانت در افرادی که دوستان و دور و بریا شون دست به خیانت زده ان، بیشتره. طبق آمار جهانی ۳۳ درصد از آدما غیرخیانتکار دارای اطرافیانی با سابقه خیانت بودن که این عدد واسه افراد خیانتکار ۵۳ درصده.

از طرفی طبق تحقیقات انجام شده احتمال بروز خیانت در افرادی که دچار مشکل شخصیت نمایشی، ضد اجتماعی، مرزی، خودشیفته، پشیمون بداخلاق و وابسته، هستن به ترتیب بیشتر می شه.

واسه پیشگیری از خیانت چه کنیم؟

واسه پیشگیری از اینجور آفتی باید کارهای زیادی بکنین و از توجه به جزئیات مهم و زیبای زندگی مشترک تون غافل نشید، عوامل زیر هم واسه شروع مطالعه و انجام اقدامات لازم مناسب ان:

۱. روابط پنهونی نداشته باشین

بهترین کار اینه که همسران در جریان وجود و نوع رفت و امد همسرشان با جنس مخالف قرار بگیرن. وگرنه ممکنه یکی از دو طرف به طرف حذف اطلاعات برود که ممکنه سرآغازی واسه خیانت باشه. درصورتی که از دادن اطلاعات و جزئیات رابطه تون با یک فرد خاص، طفره می روید، ممکنه این رابطه واسه شما یا زندگی تون دردسرساز شه.

۲. درمورد تعریف و حد خیانت توافق کنین

با توجه به اینکه تعریف هر شخصی از خیانت متفاوته، حتما با همسر خود درمورد حد و حدود رابطه با بقیه و حد خیانت توافق کنین. این کار به میزان زیادی خطر خیانت رو کم می کنه.

۳. بهترینِ خود باشین

واسه همسر خود به بهترین فردی که می تونین، تبدیل شید و سعی کنین در رفع تموم نیازای اون در رابطه بکوشید؛ با این کار همسرتون احتیاجی به جست وجوی نیازای ارضا نشده اش در جای دیگری نداره.

۴. درمورد جزئیات زندگی خودتون با بقیه صحبت نکنین

از صحبت درمورد نقاط ضعف زندگی و روابط تون با بقیه جدا خودداری کنین. خیلی از صحبتا به ویژه با جنس مخالف در این مورد شما رو وارد وادی خطرناکی می کنه.

۵. به روانشناس و مشاور مراجعه کنین

مراجعه به متخصص و کسی که به عنوان ناظر بیرونی و بی طرف می تونه زندگی رو ببینه و طبق بهبود اون به شما کمک کنه، خیلی سودمنده.

یافتن مشاور و روانشناس خوب و مراجعه به ایشان یکی از چند تا نکته مهم در زندگی زناشوییه که هم موقع ازدواج و هم بعد از ازدواج باید به اون توجه ویژه ای داشت. روانشناس و مشاور می تونه با بهبود کیفیت رابطه و رفع مشکلات به زندگی شما کمک شایانی کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *