رشته حقوق-دانلود پایان نامه با موضوع روابط زناشویی

ای، این خانم جدیدم که از قبیله بنی‌ثقیف است و خیلی دوستش دارم‌، اصرار کرده تا این لباس را پوشیده‌ام. و ابوجعفر در ادامه گفت: من در این جامه نماز نمی‌خوانم، شما نیز در جامه‌های الوان نماز نخوانید. (کلینی،1368).
و در نقلی دیگر از امام باقر(ع) آمده است: گروهی نزد حسین‌بن‌علی(ع) رفتند و گفتند: ‌ای پسر رسول خدا در منزل تو چیزهایی می‌بینیم که پسندیده نیست … و در منزل وی اثاثیه چیده و فرش بود. ایشان فرمودند: ما، زمانی که ازدواج می‌کنیم مهریه همسران خود را به آنان عطا می‌کنیم و آنان با آن، هرچه مایل باشند خریداری می‌کنند و آن چیزها متعلق به ما نیست. (تمیمی مغربی، 1385) و از ابوخالدکنکرکاملی چنین روایت است: یحیی‌بن‌ ام‌طویل که خداوند درجه‌اش را بالا برد مرا دید و چون پسر دایه حضرت زین‌العابدین(ع) بود، دست مرا گرفت و من به همراه او نزد حضرت رفتم. حضرت را دیدم که در اتاقی نشسته بود که فرش زردرنگ و دیوارهایش سفید بود، در حالیکه لباس رنگین به تن داشت، مدت کوتاهی نزد وی نشستم،. هنگام برخاستن‌، امام فرمود: فردا انشاءالله نزد من بیا. پس از خروج از منزل به یحیی گفتم : مرا نزد مردی بردی که لباس رنگین پوشیده بود.
تصمیم داشتم دیگر نزد او باز نگردم. سپس اندیشیدم که دیدار مجدد وی ضرری ندارد. فردای آنروز‌، نزد او رفتم. در خانه باز بود و جز من کسی آنجا نبود خواستم باز گردم. در این هنگام صدایی از داخل خانه مرا خواند، گمان بردم منظورش کسی جز من است، که مرا با نامم خواند که؛‌ ای کنکر وارد شو و فقط مادرم مرا به این نام می‌خواند و کسی از این موضوع آگاه نبود- پس وارد شدم و حضرت را در اتاقی گلین دیدم که بر حصیری نشسته بود و لباسی از کرباس به تن داشت و یحیی نیز نزد او بود. به من فرمود: ‌ای ابوخالد، من تازه ازدواج کرده‌ام و آن چیزهایی که دیروز دیدی‌، نظر همسرم بود و من نمی‌خواهم با نظر همسرم مخالفت ورزم.
به نظر پژوهنده با توجه به کلام و رفتار امام(ع) آنچه تذکرش لازم است این نکته است که از موارد مذکور بر می‌آید‌، موضوع سلیقه و علاقه همسر مربوط به رنگ و شکل پوشش بوده و محور چنین حساسیتی تحکیم بنیان خانواده و تقویت روابط همسری است و اگر این موضوع و حوزه علایق و سلایق به مسائل خلاف عقل و شرع کشیده شود بدون تردید هیچ گونه نرمش و همراهی رخ نخواهد داد. هم چنان که امام باقر (ع)در مورد استفاده از شمه سرخ رنگ فرمودند در نماز به دلیل الوان بودنش از آن استفاده نمی‌کنند و در ادامه همین روایت آمده است که همان خانمی را که به خاطر او چنین لباسی را می‌پوشند به دلیل اعوجاج اعتقادی و مشکل ایمانی‌اش‌، طلاق می‌دهند.
2-5- توجه به اقتضائات جنسیتی
مسئله تفاوت‌های جنسیتی یکی از پایه‌های اساسی در مدیریت صحیح ابراز علاقه در بین زوجین است .از جمله مهارت‌هایی که در این زمینه می‌تواند تأثیر به سزایی را در ابراز علاقه زوجین نسبت به یکدیگر به همراه داشته باشد عبارت است از:
2-5-1- نقش متناسب با جنسیت در عین یگانگی وظیفه
زن و مرد دو انسان‏اند و در انسانیت متساوى هستند. با این وجود در متن خلقت و فطرت، مدار زن و مدار مرد تفاوتهایى دارند تا این دو مکمّل یکدیگر باشند. اگر زنها در خلقت جسمى و روحى عیناً مانند مردها بودند، نقص بود و اگر مردها عیناً مانند زنها بودند نیز نقص بود.
زوجیت و دو جنسی در طبیعت بشر، برای هدف بزرگ سکون و آرامش است، تا در کنار جنس مخالف در درون خانواده آرامش پیدا شود.
برای مرد آمدن به داخل خانه‌، یافتن محیط امن خانه، زن مهربان و دوستدار و امین در کنار او، وسیله‌ی آرامش است. و برای زن هم، داشتن مرد و تکیه گاهی که به او عشق بورزد و برای او مانند حصن مستحکمی باشد، مایه‌ی آرامش و سعادت است. (خامنه ای،1381)
به هر حال، تفاوتهاى زن و مرد «تناسب» است نه نقص و کمال. تا تناسب بیشترى میان آنان، که قطعاً براى زندگى مشترک ساخته شده‏اند، به وجود آورد.
آگاهی از این تفاوت‌ها مسئله مهمی است که زمینه مهارت چگونگی ابراز علاقه در ارتباطات زناشوئی را فراهم می‌کند‌. در این راستا‌، در داخل خانواده، کار و روحیات مرد را نباید از زن توقع کرد، روحیات زن را هم نباید کسی از مرد توقع کند. مصلحت بشر و نظام اجتماعی زن و مرد در این است که روحیات و خصوصیات مرد و زن در تعاملشان در داخل خانواده دقیقاً رعایت بشود؛ تا هر دو خوشبخت باشند .

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

کسی حق ظلم کردن‌، زور گفتن و استخدام کردن را ندارد. بعضی از مردان خیال می‌کنند که زن وظیفه دارد همه کارهای مربوط به آنها را انجام دهد. البته در محیط خانواده‌، زن و مردی که به هم علاقه دارند، با کمال میل‌، خدمات یکدیگر را انجام می‌دهند؛ اما انجام دادن از روی میل، غیر از این است‌، که کسی احساس کند، یا این طور عمل کند که گویا وظیفه‌ی زن است که باید خدمت مرد را به آن شکل انجام بدهد. چنین چیزی در اسلام وجود ندارد. .(خامنه ای،1381). اساسی‌ترین کار زن، کاری است که با خلقت زنانه‌ی او، با احساسات به ودیعت نهاده‌ی الهی در وجود او، هماهنگ باشد. ورسیدن و پاسخ گفتن به آن محبتی که خدای متعال در همه‌ی وجود زن نهاده است، مهم است. چنانچه انس بن مالک می‌گوید: پیامبر (ص)به ساربانانی که با شتاب همسران پیامبر را حرکت می‌دادند فرمود:”در حرکت دادن این شیشه‌های شکننده احتیاط را مراعات کن” که این سخن حکایت از توجه پیامبر به لطافت و ظرافت روحی و جسمی زنان دارد. (طیبی،1385. از سویی زن باید عمیقاً توجه کند که جلوه‌های طبیعی زنانه، در محیط خانواده و نه در خیابان و …‌، به او در اعماق دل و جان شوهر عظمت و وقار می‌بخشد و تحت اجازه شوهر بودن‌، نه تنها چیزی از شخصیت او نمی‌کاهد، بلکه به شخصیت او اعتلا و بزرگی می‌دهد. (بهشتی،1377).
در نتیجه زنی که شیوه‌های زن بودن را هوشیارانه و به طور طبیعی و نه تصنعی به کار می‌گیرد در زندگی موفق است و نه تنها خودش کامیاب است‌، بلکه شوهر را نیز کامیاب می‌کند و نشاط را در کانون خانواده مستقر می‌سازد.دراینجاست که مرد نیز موجودیت واقعی خود را تحقق یافته می‌بیند و خود را مغبون نمی‌بیند،که در صدد جبران برآید و خلأیی در زندگی خود احساس نمی‌کند، که بخواهد از راه تبدیل به احسن! یا تکمیل! آن خلأ را پر کند. (بهشتی،1377) .
با توجه به اینکه مرد الهام گیر از زن است و اگر زنها نقش موافق و احساسات موافق داشته باشند نیروى مردها را هم چند برابر مى‏کنند و بیش از مقدارى که مرد در ساختن زن مى‏تواند تأثیر داشته باشد زن در ساختن مرد تأثیر دارد، می‌توان بدین نتیجه رسید که در واقع‌، خانواده را زن به وجود می‌آورد و اداره می‌کند؛ و عنصر اصلی تشکیل خانواده، زن است، نه مرد. و اگر زن خانواده عاقل و با تدبیر باشد، خانواده را حفظ می‌کند (خامنه ای،1381).
2-5-2- بستر گرم زناشویی
توجه و تامین نیازهای جنسی زن و شوهر یکی از مهارت‌های مهم در ابراز علاقه و افزایش محبت در روابط زناشویی است. در این خصوص‌، در محیط خانواده‌، زن هنگامی موجودیت واقعی خود را با تمام وجود آشکار می‌کند‌، که در برابر شوهر‌، رام (دارای روحیه همدلی) باشد و همه امکانات و شرایط را برای جلب و جذب شوهر و کشانیدن او به سوی خود فراهم سازد و کمبودی در امور جنسی و خلأیی در امور عاطفی برای او باقی نگذارد (بهشتی،1377) این مسئله ضمن اهمیت به سزایی که دارا است‌، یکی از حقوقی است که در نگاه دین، زن در قبال شوهر عهده‌دار است (شیخ صدوق‌، 1413) .
پیامبر اکرم زنان را در سفارشی‌، از رفتاری که به منع و محرومیت جنسی منجر می‌شود پرهیز داده‌اند.(دلشاد تهرانی، 1386) و می‌فرمایند: نماز خود را طولانی نکنید که شوهرانتان را از بهره‌مندی جنسی از خود منع نمایید (کلینی، 1365) وعدم تمکین می‌تواند ضمن کاهش محبت بین همسران‌، پیمان زناشویی را بگسلاند .
از آنجا که زن و شوهر هرچه بیشتر به هم محبت کنند، زیادی نیست. و این محبت اعتماد را به همراه می‌آورد. (خامنه ای،1383)‌، امام صادق (ع) بهترین زنان را با محبت‌ترین آنها نسبت به شوهرانشان می‌دانند که این زنان کسانی هستند که در امور جنسی شوهرانشان را از خود منع نمی‌کنند و در برابر مردان دیگر عفیف‌اند (شیخ طوسی،1365) و هنگامی که با همسر خود خلوت می‌کنند‌، لباس حیا از تن به در می‌نمایند (نوری، 1408).
با توجه به اینکه پیشوایان دین به تفاوت‌های زن و مرد در این مسئله توجه داشته اند، در سفارشاتی تاکید کرده‌اند که مرد در تامین نیاز جنسی، با شناختی درست از نیاز زن و روحیات او و فراهم کردن مقدمات لازم رفتار نماید. امام صادق(ع) در سفارشی؛ خوشخویی با همسر و دلبری از او را‌، با زیبا نشان دادن خودش به او (که از مراحل تامین نیاز جنسی به شمار می‌آید) و موافقت با همسر را‌، که بدین طریق بتواند موافقت‌، دوستی و میل او را نسبت به خود جلب نماید، از جمله خصلت‌هایی می‌دانند که بایستی مورد توجه شوهر قرار بگیرد. (شعبه حرانی،1404).
چنانچه پیامبراکرم می‌فرمایند: همانا خداوند ابراز تمایل مرد به همسرش را می‌پسندد و بدین امر برای آنان اجر می‌نویسد.ایشان تأمین این نیاز را که موجب آرامش و نشاط زندگی است‌، سبب پاکی و پاکدامنی معرفی می‌نمایند وآنرا مایه حفاظت آدمی و عملی اخروی معرفی می‌نمایند. (دلشاد تهرانی،1386) و می‌فرمایند: هرگاه شخص مومن به همسر خود روی نماید، دو فرشته او را در پناه حمایت گیرند، و رابطه آنان چون شمشیر زدن در راه خدا شمرده شود و چون از آن فارغ شود،گناهان او همچون ریزش برگ درختان فرو ریزد‌، و چون غسل نماید از گناهان شسته شود (نوری، 1408) به نظر می‌رسد این احادیث گویای اهمیت تأمین این نیاز در زندگی مشترک می‌باشد. چنانچه اسلام غریزه جنسی را پشتوانه بنای خانواده و وسیله استحکام آن قرار داده است بدین معنا که وقتی زن و مرد عفیف و متدین و خداترس‌اند و طبق دستور اسلام از گناه در باب غریزه جنسی اجتناب می‌کنند، طبعاً نیاز زن و مرد به یکدیگر در این مورد بیشتر خواهد شد. وقتی به هم زیادتر احتیاج داشتند این بنای خانواده که پایه اصلی اش زن و مرد است، مستحکم‌تر خواهد شد. اسلام می‌خواهد زن یا شوهر بیرون از محیط خانواده این غریزه را اشباع نکنند، تا نسبت به خانواده بی‌قید و بی‌اعتنا و لاابالی بشوند، لذات که جلوی راه را سد می‌کند. (خامنه ای،1383)
2-6- همکاری زن و مرد در منزل
از جلوه‌های دیگر ابراز علاقه‌مندی در بین زوجین می‌توان به تعامل و همکاری آنان با یکدیگر در مدیریت داخلی منزل اشاره نمود. این مسئله اهمیت خود را در عصر حاضر که زنان نسبت به گذشته بیشتر به فعالیت‌های خارج از منزل روی آورده‌اند‌، بیشتر آشکار می‌سازد.

زن و شوهر علاوه بر نسبت زوجیت باید دو رفیق دلسوز برای یکدیگر باشند،قانون و محبت باید همراه همدیگر باشند. چنانچه در سوره نحل آیه 90 آمده است: بدرستی که خداوند (مردم را) دستور به عدل و احسان می‌دهد. (مظاهری،1364) .

تعاون میان همسران نیازمند انسانهایی است که دارای ذهنی باز و ظرفیتی بالا هستند تا به دور از تعصب عمل کنند. البته‌، امروزه هم بسیاری از مردان هستند که به خود اجازه نمی‌دهند در کار منزل به همسرشان کمک کنند و این را برای خود عار می‌دانند. آیت الله فضل الله در این خصوص بیان می‌کنند: این نشانه عقب ماندگی است وگرنه در تاریخ زندگی حضرت زهرا(س) مسئله تقسیم کار منزل در آن زمان‌، هیچ گونه عیب و عاری برای شخصیت مرد در برابر زن، در پی نداشته است. (فضل الله،1383)
در این خصوص رسول اکرم (ص) مایحتاج خانواده را خودشان تهیه می‌کردند و خجالت نمی‌کشیدند که کالای خود را از بازار به سوی خانواده شان حمل کنند. و هنگامی که از عایشه سؤال شد رسول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *