طب سوزنی چیه و چه فوایدی واسه بدن داره؟ 

الان طب سوزنی واژه ناشناخته ای به حساب نمیاد. این طب با قدمتی ۲۰۰۰ ساله، گره درمان خیلی از دردهای آزاردهنده رو باز می کنه؛ دردهایی مثل کمردرد، درد شونِه، مچ دست یا حتی دندان درد. با وجود تاریخچه طولانی در چین، تنها کمتر از ۴۰ ساله که از طب سوزنی در ایران استفاده می شه. با ما همراه باشین، تا با یکی از قدیمی ترین روشای درمانی در دنیا آشنا شید.

 

چگونگی درمان با طب سوزنی

نظریه ی اصلی طب سوزنی وجود کانالای انرژیه. این کانالا کل بدن ما رو فرا گرفتن. انرژی که چی (chee) نامیده می شه، در این کانالا جریان داره. پزشکان چینی تحقیقات چند ساله ای رو واسه پیدا کردن نقاط ورودی سوزن به بدن، انجام دادن. هر نقطه، مربوط به یک عضو یا اندام خاصه. به باور ی کارشناسانِ طب سوزنی، زمانی فرد مریض می شه که کانالای انرژی بسته شن یا انرژی به شکل نامتعادل جریان پیدا کنه. طب سوزنی راهی واسه رفع انسداد و متعادل کردن جریان انرژیه. با ورود سوزن در بدن، اندورفین در مغز آزاد می شه. اندورفین یک خونه طبیعیه و به آرامش درد کمک می کنه.

بعضی وقتا واسه تحت اثر قرار دادن جریان انرژی، سوزن گرما داده می شه یا طول بیشتری از سوزن رو به بدن وارد می کنن. در مواقع حادتر و تشخیص متخصص، جریان الکتریکی کم هم به متعادل کردن جریان انرژی کمک می کنه.

سوزنا چه حسی در ما ایجاد می کنن؟

یکی از موارد سؤال برانگیز این طب، ورود هم زمان سوزنا به مدت تقریبا طولانیه. سوزن مورد استفاده در طب سوزنی و سوزنای تزریقاتی به ترتیب ضخامتی به اندازه ۰٫۳۱-۰٫۱۶ و ۲-۰٫۶ میلی متر دارن. از مقایسه این اعداد متوجه میشیم ضخامت کلفت ترین سوزن طب سوزنی از نازک ترین سوزن تزریقاتی خیلی کمتره. دلیل این اختلاف، وجود شیاری در سوزنای تزریقاتیه که واسه تزریق دارو تعبیه شده، در صورتی که در طب سوزنی دارویی به بدن وارد نمی شه.

از نظر خیلی از مراجعه کنندگان، ورود سوزن به بدن مثل ضربه زدن سوزن خیاطی با فشار خیلی کمه. بعضی وقتا ممکنه سوزش، خارش، بی حسی یا درد کمی هم احساس شه. به باور ی کارشناسان دلیل این احساسات، جاری شدن انرژی در کانال هاست. البته در مواردی که عمق ورودی سوزن بیشتر شه یا زمانی که به سوزن گرما و جریان الکتریکی وارد می شه، ممکنه این احساسات زیاد شن.

مراحل درمان

قبل از همه چیز، متخصص طب سوزنی از شما می خواد سوال نامه ای واسه مشخص شدن وضعیت سلامتی تون پر کنین. بعد متخصص نقاطی رو که بسته شدن یا تعادل جریان انرژی برهم خورده س، مشخص می کنه. هرکدام از این نقاط به عضوی از بدن مربوطه. در آخر سوزنا که خیلی نازک هستن، در عمقای مختلف به بدن وارد می شن.

دلیل فرق در عمق ورودی سوزنا، متفاوت بودن میزان نبود تعادل جریان انرژی در کانال هاست. پس واسه بازگرداندن انرژی به حالت راحت، عمق بیشتر یا کمتری نیاز دارن. مدت درمان در هر جلسه واسه افراد مختلف و با در نظر گرفتن مهارت کارشناسان، ممکنه از ۱۵ دقیقه تا یک ساعت تغییر کنه. بعضی وقتا هم مراحل درمان به یک جلسه ختم نمی شه و مراجعه کننده به جلسات بیشتری واسه تکمیل درمان نیاز داره.

کاربردای طب سوزنی

طب سوزنی از آرامش درد تا درمان مریضیا کاربرد داره. هم اینجور میشه اونو با بقیه روشای درمانی ترکیب کرد. جالبه بدونین که درمان کمردرد به روش طب سوزنی دو برابر درمانای عادی به کاهش درد مریض کمک می کنه، علاوه بر این اخیرا طب سوزنی در درمان تهوع مربوط به بارداری و شیمی درمانی با نتایج امیدوارکننده ای همراه بوده. طب سوزنی واسه درمان موارد زیر هم کاربرد داره:

  • دردای طولانی در ناحیه سر، میگرن، کمردرد، دندان درد؛
  • گرفتگیای زمان قاعدگی بانوان؛
  • سندرم تونل کارپال به معنی فشار بر عصب مچ دست که منجربه بی حس شدن سرانگشتان می شه؛
  • آسم، خس خس سینه، تنگی قفسه سینه و سرفه؛
  • دردهای به دلیل ترک مواد مخدر؛
  • فیبرومیالژیا یا درد گسترده در سطح بدن به ویژه درد در عضلات و بافتای نرم بدن؛
  • میوفاسیال یا دردهای طولانی ماهیچه ای؛
  • درد زایمون.

ایمنی طب سوزنی

به طورکلی، طب سوزنی اگه به وسیله متخصص مجرب، بامهارت و بادقت انجام شه، ضریب اطمینان بالایی داره. به غیر از چند کشور، کارشناسان طب سوزنی دارای مجوز مطب هستن و دولت آ نها رو تضمین می کنه. واسه همین پیش از شروع درمان و مشکلات احتمالی مجوز متخصص رو بررسی کنین. در موارد خیلی نادری، مشکلاتی پس از درمان اتفاق افتاده. مثلا در صورتی که کارشناسان از سوزنای غیراستریل استفاده کنن مریض به مشکلات عفونی دچار می شه. البته می تونین قبل از شروع درمان بسته جدیدی از سوزنای استریل رو خواسته کنین. متخصص موظفه پس از هر بار استفاده، سوزنا رو دور بندازه.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *